BİYOMETRİK FOTOĞRAF NEDİR

Paylaş
 

Günümüzde yeni çipli kimliklerde olsun, ehliyetlerde ve pasaportlarda olsun biyometrik fotoğraf kullanılmaya başlanmasıyla beraber biyometrik fotoğraf  nedir soruları akıllarda soru işareti oldu. Peki gerçekten biyometrik fotoğraf nedir, biyometrik fotoğraf nasıl olmalı, biyometrik fotoğrafın özellikleri ve ayrıcalıkları nelerdir.

Kimlik, ehliyet ve pasaportlar için istenen ve zorunlu hale getirilen biyometrik fotoğrafların, vesikalık fotoğraftan aslında tek farkları çözünürlükleri diyebiliriz. Fakat tabi ki sadece bununla da kalmıyor ICAO tarafından standartlaştırılmış belirli kriterler var.

* ICAO : Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu

 

Biyometrik Fotoğraf Nedir? – Nerelerde Çektirilir?

Biyometrik fotoğraf aslında standartlaştırılmış ölçüleri olan 60x50mm ve arka fonu beyaz, nötr bir yüz ifadesiyle ve en az 600 dpi (yüksek kaliteli) olacak şekilde çekilen fotoğraflara denir. Kişinin yüzünde makyaj, gözlük, şapka gibi yüz hatlarını kapatacak unsurların olmaması gerekli. Gülmeden ve ağız kapalı, başımız tam dik pozisyonda olmalıdır. Bu standartlar ICAO tarafından belirlenmiş ve uygulamaya alınmıştır. Ehliyet, kimlik ve pasaport başvurularında artık istenilen fotoğraflar bu şekildedir.

Ayrıca biyometrik terim anlamı olarak, bireylerin ölçülebilir davranışsal ve fiziksel özelliklerini tanımlamak adına çekilen kimlik saptaması amaçlı, uluslararası standartlar haline getirilmiş otomatik sistemler için kullanılan bir fotoğraf türünün adıdır. Kısacası bireyin kişisel analizinin yapılmasını dahada basitleştirmek için bu yöntem kullanılmaktadır. Biyometrik fotoğraf nerelerde çektirebiliriz diye soracak olursanız bunu hemen hemen her fotoğrafçı çekmekte. Fakat vesikalık fotoğrafla karıştırılmamak adına biyometrik fotoğraf istediğinizi belirtmeniz de fayda var.

 

 

Biyometrik Fotoğraf İçin Aranan Şartlar / ICAO Standartları

Biyometrik fotoğrafta aranan kriterler aslında bizi pek ilgilendirmiyor. Bu kriterleri sağlayacak olan kişi daha çok fotoğrafçıdır aslında. Arka fondan tutunda ışık yansımasına, fotoğrafta yüzümüzü tam ortalı ve orantılı bir şekilde pozlandırması tamamen fotoğrafçının ayarlaması gerekenlerdir. Biyometrik fotoğraf ölçüleri 60x50mm olmalı, bu şablon içinde %70 – %80 civarı yüzümüz kaplamalı. Eğer başörtüsü veya optik gözlük kullanıyorsanız yüz çevrenizi kapatmayacak şekilde olmalı.

  1.  Yüz Hatları : Öncelikle bayanlarda makyaj yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken husus abartıdan uzak olmaları gerekiyor. Sade ve soft renklerde makyaj kabul edilebiliyor. Özellikle göz çevresinde koyu renklerden kaçının. Yüzünüzde piercing gibi takılar varsa bunları çıkarmalısınız. Boynu kapalı giysiler giymeyin, baş örtüsü kullanıyorsanız yüz çevrenizi kapatmayacak şekilde olmalıdır. Baş örtüsü yüzünüze gölge yapmamalı. Gözlük kullanıyorsanız camları yansıma yapmamalı ve gözlük çerçevesi gözlerinizi kapatmamalı. Yüzünüz ve gözleriniz net bir şekilde görülmeli. Erkeklerde sakal ve bıyık dikkat edilmesi gereken hususlardan en önemlisi denebilir. Eğer genelde sakal ve bıyık tercih ediyorsanız pek uzun olmayacak şekilde biyometrik fotoğraf çektirebilirsiniz. Fakat yinede sakalsız ve bıyıksız olması tercih edilmelidir. Sonuçta bu fotoğrafı resmi yerlerde kullanmak için çektiriyor olacaksınız. Biyometrik fotoğraf çekilirken başımız dik ve nötr bir yüz ifadesi olmalı. Mimik ve gülümseme olmadan, ağzımız kapalı dişlerimiz gözükmeyecek şekilde olmalı.
  2. Resim Kalitesi ve Arka Fon : Biyometrik fotoğraf için gerekenler arasında en çok dikkat edilmesi gereken konu resmin kalitesidir. Fotoğrafta lekeler olmamalı, yansıma ve gölgelenme olmaması için  ışık iyi ayarlanmalı, renkler yüzümüzün doğal rengini yansıtmalı, fotoğrafın net ve keskin olması gerekiyor bunun içinde kontrast iyi ayarlanmış olmalı. Arka fon düz beyaz ve desensiz olması gerekiyor.

 

 

Biyometrik Fotoğraf Geçerlilik Tarihi

Normal vesikalık fotoğraflarda da olduğu gibi biyometrik fotoğrafında geçerlilik süresi 6 aydır. Yani çekilmiş olduğunuz fotoğrafı en fazla 6 ay süreyle kullanabilirsiniz bu süre dolduysa eğer fotoğrafınızı yenilemeniz gerekiyor. Kimlik, ehliyet ve pasaportunuzun süresi dolduğunda veya herhangi bir sebepten dolayı yenilenmesi gerektiğinde biyometrik fotoğrafınızın da yenilenmesi gerekiyor.

 

Biyometrik Fotoğraf Ücretleri

Biyometrik fotoğraf ücretleri fotoğrafçıdan fotoğrafçıya değişebilir. Bunun için net bir rakam verilemez. Fakat yinede bu ücret çok abartılacak gibi değildir. Vesikalık fotoğraflar için istenen ücret neyse biyometrik fotoğraf için istenen ücret de aynıdır.

Bu yazı 411 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak