DOĞUM PARASI YARDIMI 2019

Paylaş
 

2019 Doğum parası yardımı ne kadar? Doğum parası yardımını kimler alabilir? Çalışmayan anneler doğum parası alabilir mi? Doğum parası yardımı için başvuru nereden ve nasıl yapılmalı? Doğum parası başvuru şartları ve gerekli evraklar? Memur anneler doğum yardımı alabilir mi? Doğum parası yardımı kimlere ödenir?

Anneler ve anne adayları bu yazımızın tamamı sizler için araştırılıp kaleme alındı. Henüz yeni bir uygulama olması nedeniyle bir çok ebeveynin doğum parası yardımı hakkında bilgisi malesef yok. Fakat araştırmalarımız sonucunda yazımızın tamamında tüm sorularınıza cevap bulabileceksiniz..

Doğum yardımı ilk olarak 2015 yılında yürürlükte yerini almış ve o günden itibaren bir çok anne doğum parası yardımını almıştır. Her bir çocuk için sadece bir defaya mahsus ödenmekte olan doğum parası yardımı ailelere devlet tarafından yardım amaçlı ödenmektedir. Süt parası yardımı ile doğum parası yardımı birbirinden farklı ödeneklerdir.

 

2019 SÜT PARASI YARDIMI NASIL ALINIR?

 

DOĞUM YARDIMI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR

Doğum parası yardımı başvuru işlemleri iki yerden yapılabilmektedir. Bunlar;

 • Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İl Müdürlükleri,
 • Sosyal Hizmetler Merkezleri

Bu kurumlardan size yakın olanından başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Kamu çalışanları ise başvuru işlemlerini kendi çalıştıkları kurumdan gerçekleştirebilirler.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar ise başvurularını, Konsolosluklardan yada Büyükelçiliklerden yapabilirler.

 

DOĞUM PARASI YARDIMI BAŞVURU DİLEKÇESİ

 

Yukarıdaki linkten başvuru dilekçesine ulaşabilir dilerseniz çıktısını alıp doldurabilirsiniz.

Başvuru yapacağınız kurumlardan da bu dilekçeye ulaşabilirsiniz. Başvuru için istenenler sadece kimliğiniz ve doğum yardımı başvuru dilekçesidir.

 

MEMUR ANNELER DOĞUM YARDIMI İÇİN NEREYE BAŞVURACAK

Memur anneler başvurularını ister Aile ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerinden, ister Sosyal Hizmetler Merkezlerinden, isterlerse de kendi çalıştıkları kurumlardan başvuru işlemlerini yapabilirler. Doğum parası başvurusu için gerekli olan başvuru formunu eksiksiz doldurup kurumunuza teslim etmeniz gerekiyor.

 

NOT: Doğum parası yardımı hakkında 144 ve 183 no’lu çağrı hattından bilgi alabilirsiniz.

 

DOĞUM YARDIMI PARASI NASIL ALINIR

Doğum yardımı parası PTT aracılığıyla ödenmektedir. Kimliğiniz ile birlikte her hangi bir Ptt şubesinden bu yardım parasını alabilirsiniz. Bu yardım sadece annenin adı ve soyadı üzerine yatırılır ve sadece anne bu parayı alabilir.

 

DOĞUM PARASI SORGULAMA

Doğum parası yardımının adınıza ödenip ödenmediğini e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. Kendi Tc. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı sayfasından doğum parası sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

E-DEVLET Üzerinden Doğum Parası Sorgulama

Sorgulama sonucunda paranızın ödendiği görülüyorsa size en yakın Ptt şubesinden kimliğinizle beraber doğum yardımı ücretinizi alabilirsiniz.

 

2019 DOĞUM YARDIMI PARASI NE KADAR

Doğum parası her bir çocuk için bir defaya mahsus ödenmektedir. İkinci ve üçüncü çocuklarda yapılan yardım ücreti artmaktadır. Peki 2019 yılı için doğum yardımı ücretleri ne kadar;

 • 1. Çocuk için doğum yardımı : 350 TL
 • 2. Çocuk için doğum yardımı: 500 TL
 • 3. Çocuk için doğum yardımı: 700 TL
 • İkiz doğum yapanlara 800 TL
 • Üçüz doğum yapanlara 1500 TL ödenmektedir.

doğum yardımı parası hiç bir vergi kesintisine uğramıyor ve Ptt tarafından her ayın 8’i ile 14’ü arasında ödenmektedir.

Bu uygulama ilk olarak Bebeğin İlk Altını Devletten sloganıyla yola çıkmıştır.Doğum yardımının yapılmasının temel amacı ülkemizde doğurganlığın bir nebze olsun artması planlanmıştır ve nüfus artışının çoğalması adına böyle yenilikçi uygulamalar yürürlüğe alınmıştır.

 

DOĞUM YARDIMI HAKKINDA EN ÇOK MERAK EDİLENLER

 

 • Şimdiye kadar kaç kişiye doğum yardımı yapıldı?

2018 yılının ocak ayında açıklanan verilere göre, ilk olarak 2015 yılında başlanan bu uygulamaya şimdiye kadar iki buçuk milyona yakın bebeğe bu ödenek verildi.

 • Doğum yardımı parası nereden alınır?

Doğum yardımı parası Ptt’ye ödenir ve paranızı kimliğinizle beraber buradan alabilirsiniz.

 • Doğum yardımı kimlere yapılır?

Tüm Türk vatandaşları doğum yardımı alabilir. Fakat bebeğin canlı olarak dünyaya gelmesi gerekmektedir.

 • Çalışmayan anneler doğum yardımı parası alabilir mi?

Doğum parası alabilmek için Türk vatandaşı olmak yeterli. Sigortalı olmanız şart değil. Hatta anne yada babanın sadece birisinin Türk vatandaşı olması bile doğum yardımı almasına yeterli.

 • Doğum parası ne kadar?

Her yıl bu ödeme değişmektedir ve 2019 yılı için, ilk çocukta 350, ikinci çocukta 500, üçüncü çocukta 800 TL ödeme yapılmaktadır.

 • Doğum yardımı alabilmek için bebeğin kimliğini çıkarmak gerekiyor mu?

Doğum yardımı başvuru dilekçesini doldura bilmeniz için bebeğin kimliğinin çıkmış olması gerekiyor. Çünkü bebeğinizin Tc. Kimlik numarasını dilekçeye yazmanız isteniyor.

 • Geçmişe dönük doğum parası yardımını alabilir miyim?

15,05,2015 tarihinden sonra gerçekleşen doğumların parasını alabilirsiniz. Fakat bu yardımı alabilmeniz için 5 yıl zaman aşımı süresi bulunmaktadır. Bu süre dolduğu vakit yardımdan faydalanamazsınız.

 • Doğum parası sorgulaması nereden yapılır?

Doğum yardımı sorgulaması yapmak için e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer şifreniz var ise yukarıda linkini vermiş olduğum sayfadan adınıza ödeme yapılmış mı sorgulayabilirsiniz.

 • Doğum parası yardımı kaç günde yatar?

Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra onaylanması durumunda bir hafta ile on gün arasında ödemeniz yapılır.

 • Eşim Türk vatandaşı değil doğum yardımı alabilir miyim?

Evet alabilirsiniz. Annenin yada babanın sadece birinin Türk vatandaşı olması yeterli.

 • Doğum yardımı başvuru dilekçesini nereden bulabilirim?

Doğum parası dilekçesini, Aile ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerinden alabilirsiniz. Yada internetten de çıktısını alıp doldurabilirsiniz. Bunun için yukarıda sizlere doğum yardımı başvuru dilekçesi’nin linkini paylaştım, buradan indirip doldurabilir ve başvuru merkezine hazır bir şekilde gidebilirsiniz.

Bu yazı 220 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak