DUL MAAŞI NASIL ALINIR

Paylaş
 

Dul maaşı ülkemizde sosyal güvenlik mevzuatlarına göre alınabilmektedir. İstenilen şartlar uyduğu takdirde hem kadın hem de erkek dul maaşı alabilmektedir. Vefat eden eşin, sigortalık süresi uygunsa sağ olan eşin maaş alıp almama durumuna bakılmaksızın dul maaşı bağlanır. Dul maaşı yalnızca eşlere değil, çocuklara da yetim maaşı adı altında bağlanmaktadır. Kız çocukları, evlenmedikleri veya çalışmadıkları sürece bu maaşı alamaya devam ederler. Erkek çocukları ise öğrenim görmüyorsa on sekiz yaşına kadar, eğer öğrenim görüyorlar ise yirmi beş yaşına kadar yetim maaşı alabiliyor.

Dul maaşı nasıl alınır? , dul maaşı kaç ayda bir verilir? , 2019 dul maaşı ne kadar? , dul maaşı kimler alır? , boşanan kadın dul maaşı alır mı? bu tarz sorular internet üzerinde oldukça fazla sorulan ve merak edilen konular arasındadır.
Dul maaşı son zamanlarda maddi sıkıntı çeken, dul kadınlara sunulan en büyük hizmetlerden birisidir. Dul kadın maaşı, eşinden boşanmış ya da eşi vefat edenlere devlet tarafından ödenen bir maaş türüdür. Dul aylığı yada yetim aylığı olarak bilinen bu maaş nakit olarak ödenmektedir. Dul maaşı alan kişilerin merak ettiği bir diğer husus ise, dul maaşı hangi şartlarda kesilir. Dul maaşı hangi şartlarda kesilir sorusuna bakmadan önce, dul maaşı ne kadar ve dul maaşı kaç ayda verilir bir göz atalım.

NOT:  Dul ve yetim aylığı için, e-devlet sistemi üzerinden müracaatta bulunarak talebinizi oluşturabilirsiniz.

 

DUL MAAŞI KAÇ AYDA BİR VERİLİR?

Dul maaşı, eşi vefat eden ve sigortası olan kişilere bağlanan maaş olarak bilinmektedir. Dul maaşı belli durumlarda, vefat eden kişinin eşine veya çocuklarına verilmektedir. Peki dul maaşı kaç ayda bir verilir?, dul maaşı vefat eden kişi eğer sigortalı ise, maaşının % 50’lik bir kısmı eşine verilir. Dul maaşı alan kişinin çocukları yok ise bu maaş ücreti %75 civarında bir artış gösterir. Aynı zamanda dul maaşı aile sosyal politikalar tarafından hizmete sunulan yardım kampanyası olmanın yanı sıra, 2 ayda bir verilmektedir. Dul maaşı almak isteyen kişiler, aile ve sosyal politikalar tarafından dikkate alınarak düzenli olarak 2 ayda bir nakit olarak ödeme yapmaktadır. Dul maaşı almanız için yapmanız gereken size en yakın sosyal yardımlaşma vakfına giderek dul maaşı almak istediğinizi söylemenizdir. Burada sizlere dul maaşı alabilmeniz için hangi evrakları hazırlamanız gerektiğini söyleyip, yönlendirme yapacaklardır.

 

DUL MAAŞI NE KADAR 2019

Dul maaşı iki ayda bir verilen bir maaştır. Yılda toplam 6 kez ödeme yapılmaktadır. Ancak bazı özel durumlarda, dul maaşı muhtaç olma durumunuza göre bazı farklılıklar gösterebilmektedir. Bu farklılıklar sosyal yardımlaşma kurumu tarafından ayarlanmaktadır. Dul ve yetim maaşı 2018 yılı itibariyle güncellenmiş ve 550 Türk Lirası şeklinde ödeme yapılmaktadır. Yani 2018 yılı dul ve yetim maaşı ne kadar diye merak eden kişiler iki ayda bir 550 Türk Lirası alacaklarını bilmeleri gerekmektedir.

 

DUL VE YETİM AYLIĞI ALMA ŞARTLARI

 

 • Eşinin vefatından sonra dul maaşına müracaat eden kişi, tekrar evlenene kadar bu maaşı almaya devam eder. Dul kalanın, çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın bu maaş bağlanır. Yalnız çalışanlar için dul aylıklarından yüzdelik bir oranda kesinti yapılmakta.
 • Anne veya babasını kaybeden erkek çocuklar için bağlanan yetim aylığı, öğrencilik durumları yoksa 18 yaşına kadar, öğrencilik durumları devam ediyorsa 25 yaşına kadar yetim aylığı almaya devam ederler. Fakat erkek çocuğun çalışmasına engel olacak bir engel söz konusu olduğu durumlarda, yaş sınırına bakılmaksızın yetim aylığı ömür boyu alabilmektedirler.
 • Anne veya babasını kaybeden kız çocuklarında ise durum, yaş sınırlaması yoktur, fakat kız çocuk evlenene kadar yada bir işte çalışana kadar aylık almaya devam eder. Bu iki durumdan birinin gerçekleşmesi sonucu aylıkları kesilir. Boşandığında yada işinden ayrıldığında tekrar müracaat etmesi durumunda yetim aylığı yeniden bağlanır.
 • Vefat edenin bakmakla yükümlü olduğu 65 yaş ve üzeri anne veya babasına ölüm aylığı adı altında maaş bağlanır. Bunda aranan şart ise; vefat edenin bakmakla yükümlü olduğu anne veya babasının hiç bir gelirinin ve mal varlığının olmamasıdır.
 • Vefat edenin sigortalılık günü göz önünde bulundurularak maaş bağlanır. Bağ-Kur, SGK, Emekli Sandığı gibi kurumlar ayırt edilmeksizin 01.10.2008 tarihi öncesi vefat edenler için 900 prim günü şartı aranmaktadır. Vefat edenin 5 yıl sigortalı bir işte çalışmış olması gerekiyor.   01.10.2008 tarihinden sonra vefat edenlerde aranan prim günü ise 1800 gün olarak belirlenmiş. Bu şartlar oluşmadığı durumda geride kalan hak sahiplerine maaş bağlanmaz.
 • Dul ve yetim maaşının bağlana bilmesi için öncelikle resmi müracaatta bulunmanız gerekmektedir. Yoksa maaşınız bağlanmaz. Size en yakın il ve ilçedeki sigorta müdürlüklerinden ölüm aylığı talep yazısını doldurmanız ve müracaatınızı gerçekleştirmeniz yeterli.
 • Dul ve yetim aylığı vefat tarihinden sonraki ay ödenmeye başlar. Tabi öncelikle başvuruda bulunmanız gerekli.

 

DUL MAAŞININ KESİLDİĞİ DURUMLAR

Dul maaşı bağlanan kadın ya da erkekler vefat eden eşinin vefatıyla sosyal yardımlaşma vakıfları tarafından iki ayda bir aldıkları dul maaşını bazı durumlarda alamaya bilmektedirler, bu konuyla ilgili olan bir yasa şu şekildedir.

1 Ekim 2008 günü yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun ‘Gelir ve aylık bağlanmayacak haller’ başlıklı 56’ncı maddesinin son fıkrasına göre; “…Eşinden boşandığı halde, boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı belirlenen eş ve çocukların, bağlanmış olan gelir ve aylıkları kesilir. Bu kişilere ödenmiş olan tutarlar geri alınır…” hükmü getirilmiştir.

Ayrıca dul maaşı yeni bir evlilik kurduğunuz takdirde ve sigortalı bir işe girdiğiniz durumlarda kesilmektedir. Ancak bu kesilen dul maaşı tekrar işten ayrılmanız ya da tekrar boşanmanız durumunda yeniden verilebilmektedir.

 

BOŞANAN KADINLAR DUL MAAŞINI NASIL ALIR?

Boşanan kadınların dul maaşı alabilmesi için anne ve babalarının sosyal güvenlik haklarına ve buradaki durumuna bakılmaktadır. Eğer sosyal güvenlik hakları varsa bu durumdan yararlanarak dul maaşı alabilirler. Anne ve baba durumuna göre bağ–kurda ya da kamu da çalışıyorsanız bile eğer şartlarınız uyuyorsa yetim maaşı alabilirsiniz.

 

DUL MAAŞI İLE İLGİLİ İSTİSNASI DURUMLAR

Eğer babanız ve eşiniz 1 Ekim 2008 öncesi vefat etmişse hem yetim maaşı hem de dul maaşı alabilmektesiniz. Yani çift maaş alabildiğiniz bir durum mevcuttur.
Ancak bu istisna yalnızca 1 Ekim 2008 den önce yaşanan durumlar için geçerlidir. Bu tarihten itibaren sistemde bir çok değişiklik olmuş ve güncellenmiştir. Dul maaşı alabilmek için eğer gerçekten muhtaçsanız ve bu maaş size verilmiyorsa hakkınızı arayabilirsiniz.

 

2019 DUL MAAŞI İKRAMİYESİ

Bu yıl düzenlenen torba yasa tasarısı ile birlikte dul ve yetim aylığı alan kişilere de bayram ikramiyesi hakkı tanınmıştır. Mayıs ayında onaylanan bu yasa sayesinde hem emekliler hem de dul ve yetim aylığı alan kişiler ramazan ve kurban bayramı öncesinde bayram ikramiyesi alacaklar. Dul ve yetim aylığı alanların bayram ikramiyesi; maaş alan kişi çalışıyorsa 500 TL, maaş alan kişi çalışmıyorsa 700 TL bayram ikramiyesi alacak.

Bu yazı 470 kere okundu.
 • Site Yorum

3 adet yorum var.

 1. Ahmet çoban dedi ki:

  Hayırlı gunler yeni kanunlara göre dul maaşı alan kişiyi aynı evde kaldığı sigortalı çalışan kişinin(gelini) durumu etkilermi.onceleri ödenen dul maaşını bu nedenle kesmişler!! Teşekkürler.

  • Onur Güler dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey,
   Kanunlarımıza göre böyle bir etkilenme söz konusu değildir. İçiniz rahat olsun.
   Teşekkürler

 2. akın ünsal dedi ki:

  Merhaba, bayan eşim 2017 aralıkda vefat etti, bir oğlum var.
  Devlet 2 ayda 550 gibi bir para mı veriyor, başka bir hakkım var mı
  Eşimin 1100 küsür günlük sigortası vardı.
  Yetim ve dul maaşı ayrı mı?
  İkisi de dul maaşı diye mi geçiyor

Bir yorum bırak