EHLİYET YENİLEME İŞLEMLERİ 2018-2019

Paylaş
 

EHLİYET YENİLEME İŞLEMLERİ

 

2 Nisan 2018 tarihi itibari ile yeni bir döneme geçiş yapmış bulunmaktayız. Bu dönemde yenilenen sürücü belgeleri ile artık taklit edilmesi zor, uluslararası geçerliliği olan bir nitelik kazandı. Artık sürücü belgesi almak o kadar kolay değil. Sağlık raporu almak gibi 5 ve 10 yıllık periyotlarda tekrarlanacak bir çok onay sürecinden geçmemiz gerekiyor. Trafik kazalarındaki inanılmaz artış sebebiyle alınan önlemlere sürücü belgeside katılmış bulunmaktadır.

Ehliyet alma ve yenileme işlemlerindeki en büyük değişiklik şüphesiz artık sürücü belgesi işlemlerinin Emniyet Genel Müdürlüklerinde değil Nüfus Müdürlüklerinde yapılacak olmasıdır. Bu süreçte artık Emniyet Genel Müdürlüklerine yapılan başvurular geçersiz sayılacaktır.

EHLİYET YENİLEME İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

Ehliyet yenileme için adım adım aşağıdaki adımları takip edin;

1. Ehliyet Yenileme ve Ehliyet Çıkarma İşlemleri Nereden Yapılır?

Ehliyet yenileme ve çıkarma işlemleri için Nüfus Müdürlüğünden öncelikle randevu alınacak ve gerekli evraklar ile randevu verilen günde orada olunacaktır. Nüfus Müdürlüğü websitesinden Ehliyet Randevu alma için BU LİNKE TIKLAYIN. Açılan sayfadan Sürücü Belgesini seçmelisiniz. Çıkan bildirimi okuyup onaylayın. Kişisel Bilgiler kısmını doldurun. Randevu yeri ve tarihini seçin. Aynı zamanda bu sayfadan TC Kimlik Kartı ve Pasaport randevusuda alabilirsiniz. Ehliyet randevusunu telefonla almak için ALO 199 hattını aramalısınız. Ücretli olduğunu unutmayın.

2. Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • TC Kimlik Kartı (Nüfus Cüzdanı) ya da Pasaport
 • Eski Sürücü Belgesi
 • Sürücü Sağlık Raporu
 • 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Kan grubu belirtir belge (Eski sürücü belgesinde yazıyor ise gerek yoktur)

NOT: İlk defa sürücü belgesi çıkartıyorsanız yukarıdaki evraklardan haricinde gerekli evraklar şunlardır;

 • Şöförler odasından alınacak Sürücü Belgesi Dosyası
 • Sürücü belgesi harcı, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz

3. Ehliyet Yenileme Ücreti Ne Kadar?

2018 yılında Sürücü Belgesi yenileme ücreti 15 TL olarak belirlenmiştir. Sürücü Belgesi yenileme başvuru bedellerinin başvurudan önce PTT veya Anlaşmalı bankalara ödenmesi gerekmektedir. Ödemeye dair belge (makbuz veya dekont) gerektiğinde gösterilmek üzere muhafaza edilmelidir. TC Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası ve birçok bankaya yatırabilirsiniz.

4. Ehliyet Sağlık Raporu Nereden ve Nasıl Alınır?

Sağlık Raporunuzu Sağlık Ocaklarında Aile Hekimi, Devlet Hastaneleri, Eğitim ve Araştırma Hastaneleri, Üniversite Hastaneleri, Sağlık Bakanlığı ile anlaşması bulunan Özel Hastanelerden alabilirsiniz. Sağlık raporunu ücretsiz almak için Aile Hekimine başvurmalısınız. Sağlık ocağında bu işlem için hiçbir bedel alınmayacaktır. Ücretli yaptırmak isterseniz Devlet Hastenesinde 50 TL , Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 75 TL, Özel Hastanelerde ise fiyat 350 TL yi bulabilmektedir.

Evraklar Tamamlandı Randevu Günü Nüfus Müdürlüğüne Gidiyoruz

Bu adımdan sonra Nüfus Müdürlüğünde belgeleri teslim edip parmak izimizi okutuyoruz. İşlemler tamamlandıktan sonra yeni sürücü belgemiz PTT kargo yoluyla 15 gün içerisinde adresimize teslim edilecektir. Kargo ücreti alınmayacaktır. 15 gün süreyle araç kullanabilmeniz için ehliyet yerine geçen bir belge verilir. Bu belgeyle 2 hafta boyunca aracınızı güvenle kullanabilirsiniz.

Ehliyet Sağlık Raporu Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Ehliyet yenileme işlemlerinde artık sağlık raporu şartı aranmaktadır. Sürücüler Ağır araç sürücüleri ve Hafif araç sürücüleri olarak 2’ye ayrılmışlardır. Ağır araç kullanan sürücülerde 5 yıl, Hafif araç sürücülerinde ise 10 yıl geçerlilik süresi belirlenmiştir.

Ehliyet Sınıflarına Göre Geçerlilik Süresi;

 • A1, A2,A, B1, B, BE, F , G ve M sınıfı sürücü belgeleri için 10 yıl;
 • C1, C1E, CE, C, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olacaktır.

Ehliyet Yenileme için Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalı?  Ücreti Ne Kadar?

Yeni ehliyette kullanılmak üzere ihtiyacımız olan biyometrik fotoğraf 5×6 ebadında arka fon beyaz olmalıdır. Ücreti ise şehirden şehre değişiyor. Yaklaşık olarak 15 – 30 TL arasında bir maliyeti olacaktır.

Eski Sürücü Belgesi Ne Zamana Kadar Kullanılabilir?

Eski tip sürücü belgelerinin değiştirme işlemleri için son tarih 31/12/2020 ‘dir. Ehliyet yenileme süresi bu tarihte doluyor. Bu sürece kadar ehliyetimizi yenilememiz gerekiyor. Bu tarihten sonra eski ehliyetler geçersiz sayılacaktır. Trafik ekiplerince farkedildiğinde ceza yemeniz kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca geçerli sürücü belgeniz bulunmadığı için aracınız bağlanacaktır. Cezai işlem ve araç bağlanması ekonominizi kötü etkileyebilir. Bu sebeple elinizi çabuk tutmanızda fayda var.

Ehliyet Randevusu Almadan Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır?

Ehliyet randevusu almadan ehliyet yenilemek mümkün mü? Randevusuz ehliyet yenileyebilirmiyim? Bu sorunun cevabı tabi ki Evet. Ancak gün içerisinde gidip randevusuz olduğunuzu ve işlem yapmak istediğinizi söylerseniz geri çevrilirsiniz. Gidip randevu almanız ve belirlenen günde gelmeniz istenecektir. Nüfus Müdürlükleri yoğunluk sebebiyle randevu dışında günlük sadece 5 personele hizmet veriyor. Bu da haftada 25 kişi randevu almadan ehliyet alıyor anlamına geliyor. Konuyu sizler için inceledim ve gerçekten mümkün olduğunu gördüm.

Randevusuz Ehliyet Yenileme İşlemleri

Bu işlem için sabah biraz erken kalkmayı göze almamız gerekiyor. Sabah saat 6 da işi bilenler sıraya geçiyorlar. Nüfus Müdürlüğü sabah 08:30 da açılıyor. 2 buçuk saat beklemek gerekiyor. İlk 5 kişi sıra numarası alıp sıraya girebiliyor. Evraklarınız tamamsa işlem yaklaşık 1 saatte tamamlanıyor. Araya randevusu olanlar doğal olarak girebiliyor. Bu yüzden bekleme süreniz uzayabilir.

Eski Ehliyetimi Kaybettim Ne Yapmam Gerekiyor?

Eski Ehliyetinizi kaybettiyseniz sorun etmenize gerek yok. Alo 199 u arayın ve kayıp ehliyet için randevu alın. Kayıp ehliyet randevusu için bir kontejan mevcut. Ayrıca randevusunu iptal eden kişilerin yerine kayıp randevusu almak isteyenler sistem tarafından otomatik atılıyor.

Ehliyet Kaybetmenin Cezası Ne Kadar?

2018 yılında;

 • Eski ehliyetinizi kaybederseniz 15 TL ücretle ehliyet yenileme işlemi yapabilirsiniz.
 • Yeni ehliyetinizi kaybederseniz 159 TL ödemeniz gerekiyor.

Ehliyetimi Kaybettim İlan Vermem Gerekiyor Mu? Ücreti Nedir?

Yeni sistemle birlikte ilan verme zorunluluğu ortadan kaldırılmıştır. İsteğe bağlı olarak bir endişeniz var ise yerel gazetelere ilan verebilirsiniz. Kayıp ehliyet, kimlik ve ya nüfus cüzdanı, pasaport ilanı ücreti ortalama 20- 50 TL civarındadır.

 

Ehliyet Yenileme sürecinde karşılaştığınız zorlukları ve çözemediğiniz problemlerinizi bize iletin. Yorum kısmına yazın. Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.

 

Bu yazı 103 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir