ENGELLİ RAPORU SORGULAMA

Paylaş
 

ENGELLİ RAPORU NEDİR?

 

Devlet Hastaneleri ve Üniversite Hastanelerinde konusunda uzman doktorlardan oluşan bir sağlık heyeti vasıtası ile yapılan incelemeler ve tetkikler neticesinde minimum %40 oranınında engelli olduğu tespit edilen kişilere verilen belgeye Engelli Raporu denir. Türkiye Cumhuriyetinde yaşamakta olan engelli vatandaşlarımıza bir takım kolaylıklar sağlayan bir belgedir. Belgeye sahip olabilmek için bedensel veya ruhsal fonksiyonlarımızın %40 veya üzeri kullanılamıyor olması gereklidir.

ENGELLİ RAPORU NASIL ALINIR?

Engelli raporu almak için öncelikle Sağlık Bakanlığına bağlı bulunan İl Sağlık Müdürlüğüne başvuru yapmamız gerekiyor.İl Sağlık Müdürlüğü başvuruyu inceleyip işleme koyacaktır. Ardından heyete girmek üzere sizi hastaneye sevk edecektir. Devlet Hastaneleri ve Üniversite Hastaneleri bu konuda yetkili sağlık kuruluşlarıdır. Kişinin kendisi, yakını veya bir arkadaşı bu belgeyi alabilmek için kişi adına başvuru yapabilir.

Heyet aşamasından önce konusundan uzman doktorlar sizi muayene edeceklerdir. Bu muayeneden sonra heyete gireceksiniz ve Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlere uygun olup olmadığınıza bakılacaktır. Yapılan incelemeler sonucunda bedensel veya ruhsal işlev kaybınız %40 ve üzeri ise engelli raporu almaya hak kazanacaksınız. Eğer %40′ tan daha az oranda kaybınız var ise ne yazık ki engelli raporu alamayacaksınız.

Engelli raporunuz onaylandığında başta Başhekim olmak üzere heyetteki tüm doktorların imzasıyla birlikte belgeyi teslim alabilirsiniz. Başhekim imzası olmayan engelli raporları geçersiz sayılacaktır.

ENGELLİ RAPORU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 • T.C. Kimlik Belgesi ve Fotokopisi
 • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf
 • Başvuru Dilekçesi

ENGELLİ RAPORU NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

Bu süreç kişiye ve yaşadığı şehire göre değişkenlik gösterebilir. Kalabalık olmayan Köy, Kasaba ve İlçelerde yaklaşık olarak 2-3 hafta içerisinde sonuca ulaşılmaktadır. Kalabalık olan İl ve İlçelerde (İstanbul, Ankara, İzmir,Bursa,Adana) ise bu süre yaklaşık olarak 3 ayı bulabilir.

ENGELLİ RAPORU SORGULAMA NASIL VE NEREDEN YAPILIR?

Şimdi heyetten geçtiğimizi ve engelli raporu almaya hak kazandığımızı varsayalım. Bu süreç sonrasında bir çok kurumda işimizi görebilmek için ihtiyacımız olacak olan bu raporun kullanımımıza açılıp açılmadığını sorgulayacağız.

Bu raporu sorgulamanın 4 adet farklı yolu vardır;

 • SGK Evrak Kayıt ve Takip Sistemi ile Sorgulama; BURADAN LİNKE TIKLAYIN. Açılan sayfaya TC Kimlik Numaranızı ve kayıt yılını girin. Ve Evrak Ara tuşuna basın.
 • E-SGM ile Engelli Raporu Sorgulama
 • Raporu Onaylayan Hastaneye Bizzat Başvuru ile Engelli Raporu Sorgulama
 • E-Devlet ile Engelli Raporu Sorgulama; BURADAN LİNKE TIKLAYIN. Bu özellik şuan için aktif değil. Ancak çok yakında aktif olarak rapora ulaşılacaktır.

ENGELLİ RAPORUNUN GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADARDIR?

Engelli Raporunun geçerlilik tarihini raporu veren doktor heyeti belirler. Engellilik durumunun ömür boyu olması gözlemlenen kişilerde rapor ömür boyu verilecektir. Ancak örneğin geçici olabilecek hastalık ve bu gibi durumlarda rapor süresi 1 yıl olarak belirlenir. 1 yıl sonra kişi tekrar heyete girip engellilik halinin devam edip etmediğine bakılmaktadır. Engel durumu devam etmekte ise belge her yıl yenilenir. Engel durumu ortadan kalktı ise belge artık geçersiz sayılır.

ÖZEL HASTANELER ENGELLİ RAPORU VEREBİLİR Mİ?

Bu konu hakkında çıkarılan bir kanunla birlikte Özel Hastanelerin, Devlet Hastanelerinden farklı olduğu ve güvenilebilirliğinin az olması sebebiyle engelli raporu verme hakkı elinden alınmıştır. Bu nedenle Engelli Raporu veren Özel hastane yoktur. Bu belge sadece ve sadece Devlet ve Üniversite Hastanelerinden alınabilmektedir.

ENGELLİ RAPORUMU KAYBETTİM NE YAPMALIYIM?

Engelli Raporum yırtıldı veya kaybettim diyorsanız endişe etmenize gerek yok. SGK Evrak Kayıt ve Takip Sistemine yukarıda vermiş olduğum linkten giriş yapın. Bilgilerinizi girerek belgeye ulaşabilir ve kopyasını alıp yazdırabilirsiniz. Ayrıca belgeyi size vermiş olan sağlık kuruluşundan tekrar talep edebilirsiniz. Belgeniz kurumun evrak kayıt sistemine kaydedilir. Bu yüzden istediğiniz zaman bir kopyasını alabilirsiniz.

ENGELLİ MAAŞI NE KADAR?

2018 Yılında alınan engelli maaşları;

 • %40 – %69 arası: 1100 TL
 • %70 üzeri: 1600 TL

ENGELLİ MAAŞI HANGİ BANKAYA YATAR?

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından ödenen engelli maaşları T.C. Ziraat Bankası veya P.T.T. şubelerinden çekilebilir.

ENGELLİ RAPORU OLANLAR DEVLET MEMURU OLARAK ÇALIŞABİLİR Mİ?

657. Sayılı Devlet Memurları Kanununun 53. maddesine göre engelli vatandaşlarımızın kamu kurum ve kuruluşlarında Devlet Memuru sıfatında çalışmalarında hiçbir sakınca yoktur. Hatta her kamu kuruluşundan %3 oranında mecburi engelli personel kadrosu açması ve çalıştırması gerekir. Yapılan sınavlardan başarılı olma koşulu vardır.

ENGELLİ RAPORU İLE VERGİDEN MUAF OLUNUR MU?

Engelli raporuna sahip kişiler gelir vergisinden muaf tutulmaktadırlar.

 

Bu konuda merak ettiklerinizi lütfen bize sorun. İyi günler dilerim.

Bu yazı 108 kere okundu.
 • Site Yorum

3 adet yorum var.

 1. Emrah dedi ki:

  2aylıkmaaşımıalamadımneolurbanayardımcıolun

 2. Emrah dedi ki:

  benimyüzdekırkbirraporumvarmaaşalabilirmiyim

  • Onur Güler dedi ki:

   Merhaba Emrah Bey,
   Öncelikle bağlı olduğunuz İl Sağlık Müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekiyor ve ardından sağlık heyetinden alacağınız %40 veya üzeri engelli raporu ile maaş almaya hak kazanabilirsiniz.

Bir yorum bırak