ÖĞRENCİ PASAPORTU NASIL ALINIR ?

Paylaş
 

Öncelikle öğrenci pasaportu diye bilinen pasaport türü aslında bildiğimiz bordo pasaporttur. 25 yaşını doldurmamış ve öğrenimine devam eden öğrenciler harç ödemeden sahip olabildikleri için adı da harçsız öğrenci pasaportu diye anılmaktadır. Öğrencilere tanınan bu hak sayesinde hiç bir gerekçe göstermeksizin öğrenci pasaportuna başvuruda bulunabilirsiniz.

İster eğitim için, isterseniz de tatil amaçlı yurt dışına bu pasaport sayesinde çıkabilirsiniz. Sahip olmak için aranan tek şart 25 yaşından gün almamış olmak ve öğrenim görüyor olmanız. Bunları sağlayan herkes harçsız öğrenci pasaportu çıkarabilir. 25 yaşını doldurduysanız malesef harç ödemek zorundasınız ve artık bordo pasaport çıkarmak için olan işlemleri gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bknz. Pasaport Başvuru ve Randevu İşlemleri.

Öğrenci pasaportu nedir? Öğrenci pasaportu kimlere verilir? Öğrenci pasaportu ne renk? ve öğrenci pasaportu harç ücretleri hakkında soruları cevapladığımızı düşünerek öğrenci pasaportu başvuru işlemlerine geçebiliriz.

Örnek vermek gerekirse; diyelim ki yaşınız 22 ve öğrenci pasaportu çıkarmak istiyorsunuz. Bu durumda çıkartacağınız öğrenci pasaportunun geçerlilik süresi 3 yıl olacaktır. 19 yaşında çıkarmak isterseniz 6 yıl, 24 yaşında çıkarmak isterseniz ise 1 yıl geçerlilik süreci olacaktır.

 

ÖĞRENCİ PASAPORTU İÇİN GEREKLİ BELGELER

  • Nüfus Cüzdanı Aslı ( 2 adet fotokopisinin yanınızda bulunmasında fayda var)

Üzerinde TC. kimlik numarasının yazılı olması gerekiyor. Eğer eski tip nüfus cüzdanınız varsa bu geçerli sayılmıyor. Nüfus cüzdanınızı yeni kimlik kartıyla değiştirmek için Yeni Kimlik Kartı Çıkarma İşlemleri yazımıza göz atın, sizin için başvuru işlemlerini nasıl pratik ve kolay hale getirebilirsiniz tamamını açıkladık.

  • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf

Pasaportlarda da artık biyometrik fotoğraf kullanılmaktadır. Bu gidişle vesikalık fotoğraflar tarihe karışacak gibi. Aslında biyometrik fotoğraf ve vesikalık fotoğraf arasında pekte bir fark yok. Biometrik fotoğrafta yüz hatlarımız daha net ve daha çok analiz edilebilir şekilde olması açısından her alanda kullanımı sıklaştı denebilir. ICAO tarafından standartlaştırılmış özellikleri olan bu fotoğraf hakkında daha detaylı bilgi almak için Biyometrik Fotoğraf Nedir yazımızı okuyun.

  • Varsa Eski Pasaport 

Daha önceden çıkarmış olduğunuz bir pasaportunuz varsa bunu da başvuru esnasında yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Geçerlilik tarihi dolmuş, yaprakları dolmuş veya yıpranmış, eskimiş dahi olsa yanınızda olması gerekiyor.

  • Banka Dekontu ( pasaport defter bedeli ödendiğine dair dekont )

Öğrenci pasaportu ücreti için ödenen tek tutar defter bedelidir. Harç ve defter bedeli birbirinden ayrı şeylerdir ve bordo pasaport çıkarmak isteyen herkes bu iki ücreti de ödemek zorundadır. Fakat öğrenci pasaportunda durum harç bedeli ödenmez ama defter bedeli ödenir şeklindedir. 2018 yılı için belirlenen pasaport defter bedeli 108 TL’dir. Bu tutarı ödediğinize dair banka dekontu da yanınızda bulundurmanız gereken evraklar arasında.

  • Öğrenci Belgesi

Öğrenim gördüğünüz kurumun öğrenci işlerinden alınmış ve mutlaka ıslak imzalı olması gerekli. Öğrenci belgesini e-devlet üzerinden de alabilirsiniz yalnız bu belgenin en fazla 60 gün önce alınmış olması gerekiyor. 60 günden daha önce alınmış öğrenci belgeleri geçerli sayılmıyor, yeniden almanız gerekecektir.

Tüm bu evrakları tamamladıktan sonra başvuru işlemi için randevu alabilir ve başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

HARÇSIZ ÖĞRENCİ PASAPORTU BAŞVURU

Gerekli evrakları tamamladık ve geldik öğrenci pasaportu başvuru işlemlerine. Öncelikle Nüfus Genel Müdürlüğünün Randevu Sisteminden pasaport randevu işleminizi tamamlamanız gerekiyor. Randevu esnasında seçenekler arasında öğrenci pasaportu randevu seçeneği bulunmamaktadır. Siz buradan Umuma Mahsus ( bordo ) Pasaport sekmesine tıklayarak randevu işleminizi başlatabilirsiniz. Fakat başvuruya gittiğinizde öğrenci pasaportu için başvuruda bulduğunuzu belirtin.

Nüfus müdürlüklerindeki yoğunluktan dolayı randevu almanız için kimi zaman en yakın tarih 1 ay sonrasına çıkabiliyor.  Fakat illaki size yakın bir nüfus müdürlüğünden başvuru yapacaksınız diye bir zorunluluk yok. Bu sebepten dolayı uygun bir tarih bulamadıysanız eğer yakın ilçelerdeki nüfus müdürlüklerinin randevu tarihlerini de sorgulayabilirsiniz ve istediğiniz bir tarihi bulursanız buradanda öğrenci pasaportu başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni kimlik, ehliyet ve pasaport başvuru işlemlerinin tümü nüfus müdürlüklerinden yapıldığı için aşırı yoğunluk yaşanmaktadır. Bu nedenle randevusuz başvuru işleminizi gerçekleştirmeye gitmenizi tavsiye etmiyoruz.

Öğrenci pasaportu randevu ve başvuru işleminizi de tamamladıktan sonra geriye pasaportunuzun elinize ulaşma süreci kalıyor. Bu süreç kimi zaman uzun sürebiliyor. Bununda sebebi yaz sezonu yada hac dönemine denk gelmesidir. Bu dönemde pasaport basım merkezinin işleri biraz daha yoğun olabiliyor ve gecikmeler yaşanabiliyor. Yinede pasaportun elinize ulaşma süreci max. 10 gün gibi görülüyor. Bu gibi durumlar dışında ise 3 -4 gün içinde pasaportunuz adresinize teslim edilmiş oluyor.

 

2018 PASAPORT ÜCRETLERİ

Bu konu aslında sizi çok ilgilendirmiyor ama biz yinede nasıl bir masraftan kurtulduğunuzu görmeniz için yazdık. Öncelikle pasaport harç ve defter bedeli farklı şeylerdir. Öğrenci pasaportu harç ödemez bu tutardan muaftır ama defter bedelini öderler. 2018 yılı için belirlenen defter bedeli 108 TL’dir. Öğrenci pasaportu ücreti sadece budur.

Harç ücretleri; 

6 aylık pasaport : 137,40

1 yıllık pasaport : 200,80

2 yıllık pasaport : 327,80

3 yıllık pasaport : 465,50

4 yıl ve 10 yıl arası : 656,00 TL’dir.

Harçsız öğrenci pasaportu için aranan şartlar, öğrenci pasaportu için gerekli belgeler ve randevu işlemleri hakkında verdiğimiz bilgiler sayesinde işleminizi daha bilinçli ve kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Şimdiden iyi yolculuklar..

 

Bu yazı 216 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak