İKAMETGAH BELGESİ NASIL ALINIR

Paylaş
 

 

İkamet belgesi nereden alınır ? İkamet belgesi nasıl alınır ? Muhtarlıktan ikamet belgesi almak – E-devlet üzerinden ikametgah belgesi nasıl alınır ? Muhtarlıktan ikametgah almak ücretli mi ? İkametgah çıkarmak ve ikametgah ücretleri 2019 – İkametgah hakkında merak edilen tüm sorularınızın cevabı burada..

 

İkametgah belgesi bireylerin ikamet ettiği (yaşadığı) yerin resmi kayıt altında olduğunu gösterir belgedir. Kişi birden fazla yerde yaşıyor olabilir fakat bunu resmi kayıtlara göre tek bir adres üzerinden göstermesi gerekir. Kısacası bireyin devlet kayıtlarına göre yaşadığı yeri gösteren belgedir. Tc. vatandaşı olan her birey ikamet adresi belirtmek zorundadır.

 

İKAMET BELGESİ NEREDEN ALINIR

İkamet belgesini alabileceğiniz 3 adres bulunmaktadır. Bunlar;

  • E-devlet üzerinden,
  • Muhtarlıktan,
  • Nüfus Müdürlüklerinden alınmaktadır.

Kimi başvuru evrakları içinde ikametgah adresini gösterir belgede istenmektedir. Bu durumlarda belgenizi alabileceğiniz tek adres bunlardır.

 

İKAMETGAH BELGESİ NASIL ALINIR

ikametgah belgesi çıkarmak için yukarıda saymış olduğumuz üç adımı da tek tek yazımızın devamında açıklamış bulunmaktayız.

İlk olarak:

MUHTARLIKTAN İKAMET BELGESİ ALMAK

Muhtarlıktan ikametgah belgesini almak için kayıtlı olduğunuz muhtarlıktan bu işlemi yapmanız gerekiyor. Yani başka bir mahallenin muhtarlığından ikamet belgesini alamazsınız. Daha öncelerde sadece muhtarlıklardan alınabilen bu belge artık daha da kolaylaştırıldı ve e-devlet üzerinden online olarak yada nüfus müdürlüklerinden de alınabilmekte. Kayıtlı olduğunuz mahalle muhtarlığa gitmeniz gerekmemektedir ve işleminizi diğer alternatifleri kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz.

 

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN İKAMET BELGESİ ALMAK

Nüfus müdürlüklerinden ikametgah belgesi alabilmek için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Türkiye genelinde istediğiniz nüfus müdürlüğünden başvuruda bulunup ikamet belgenizi alabilirsiniz. Bunun için nüfus müdürlüğünden randevu almanıza gerek yok, kiosklardan ikamet belgesi için sıra numarası almanız yeterli olacaktır.

 

E-DEVLET ÜZERİNDEN İKAMET BELGESİ ALMAK

E-devlet üzerinden ikametgah belgesi almak için öncelikle e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer bu şifreye sahipseniz en kolay yöntem budur. İlk önce https://www.turkiye.gov.tr adresine şifrenizle birlikte giriş yapmanız gerekmektedir. 

Ardından işaretli alana tıklayarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sekmesine tıklamanız gerekmektedir.

Bu sayfada açıldıktan sonra biraz aşağıda bulunan Yerleşim Yeri ( İkametgah ) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama sekmesine tıkladıktan sonra açılan sayfalar sizi adım adım yönlendirecek ve ikamet belgesini almış olacaksınız.

Dilerseniz aşağıdaki linke tıklayarak direk ikamet belgesi sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz ve buradan belgenizin çıktısını alabilirsiniz.

 

E-DEVLET Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama

 

E-devlet üzerinden adres değişikliği de yapabilirsiniz. Fakat bunun için mobil imzanız yada elektronik imzanızın bulunması gerekmektedir. Eğer bunlardan birisi yoksa sadece ikamet belgesi alabilir adres değişikliği yapamazsınız.

Mobil imzanız yada elektronik imzanız yoksa eğer adres değişikliklerinizi Nüfus müdürlüklerinden gerçekleştirebilirsiniz.

 

İKAMET BELGESİ ÇIKARMAK

İkametgah çıkarmak için 3 yöntem saydık. Bunların haricinde ikametgah belgesi çıkarabileceğiniz bir yer bulunmamaktadır.

Daha önceden e-devlet üzerinden alınan belgelerin geçerliliği olmuyordu. Nüfus Hizmetleri Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 151. maddesince e-devlet üzerinden alınan belgeler resmi belge olarak geçerli sayılacağı yönünde. Böylelikle e-devlet’ten alınan ikamet belgesiyle nüfus müdürlüğünden alınan ikamet belgesi arasında bir fark bulunmamaktadır.

NOT: Yeni uygulama sonucu ikamet belgesi çıkarmak için sadece adresinizin kayıtlı olduğu muhtarlıktan değil aynı zamanda e-devlet sistemi üzerinden ve nüfus müdürlüklerinden de ikamet belgesi çıkarılabiliyor. Önceden kayıtlı olduğunuz muhtarlıktan alınabilen ikamet belgesi bundan böyle nerede olursanız olun bulunduğunuz yerdeki nüfus müdürlüğünden yada internet üzerinden e-devlet sayesinde çıkartabilirsiniz.

 

İKAMET BELGESİ ÜCRETLERİ 2019

İkametgah ücreti sadece muhtarlıklardan alınan belgeler için ödenmektedir. E-devlet üzerinden aldığınız yada nüfus müdürlüğünden aldığınız ikamet belgesi için ücret ödenmez. Fakat muhtarlıktan alınan ikamet belgesi için ücret ödemek zorundasınız. Muhtarlıklardan alınan ikametgah belgesinin ücreti 2019 yılı için 10 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutar muhtarlığa ödenmektedir.

Bu yazı 387 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak