İSTANBUL YENİ HAVALİMANI NEREDE? NASIL GİDİLİR? OTOBÜS HATLARI VE ÜCRETLER

Paylaş
 

İSTANBUL YENİ HAVALİMANI

 

29 Ekim 2018 Cumhuriyetimizin ilanının 95. yıl dönümünde kullanıma açılan İstanbul Havalimanının yıllık yolcu kapasitesi 90 milyon kişi olarak tahmin ediliyor. 2023 yılına kadar yapılacak çalışmaların ardından yolcu sayısının 150 milyon kişinin üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Türkiyenin gelmiş geçmiş en büyük havalimanı projesi olarak tarihe geçen proje tamamlanarak hizmet vermeye başladı.

Şimdi ise merak edilen konuların başında; İstanbul yeni havalimanı nerede ve nasıl gidilir? Otobüs hatları ve Ulaşım ücretleri, Ulaşım fiyatları, 3. Havalimanı’na ulaşım nasıl sağlanacak? İstanbul Yeni Havalimanı projesi 3. Havalimanı’na nasıl gidilir? 3. Havalimanı’na metro ile nasıl gidilir? 3. Havalimanı’na tramvay olacak mı? Üçüncü Havalimanı nerede? 3. havalimanına otobüsle nasıl giderim? 3. havalimanı otobüs hatları? 3. havalimanı hangi semtte? gibi birçok konu var. Şimdi bu sorulara cevap vereceğiz;

İstanbul Yeni Havalimanı Nerede?

Türkiyenin en büyük havalimanı olma özelliğini taşıyan İstanbul Havalimanı; İstanbulun Avrupa yakasında Karadeniz kıyısında inşa edilmiştir. Havalimanı Tayakadın ve Akpınar köyleri arasında 76.5 km² alana inşa edilmiştir. İstanbul 3. Havalimanı Çatalca, Göktürk Arnavutköy kavşağında ve Terkos Gölü’ne yakın bir alanda konumlanmıştır. 3. Köprünün bağlantı noktasındadır. Ulaşımın rahat ve kolay olması açısından önem arz etmektedir.

İstanbul Yeni 3. Havalimanına Nasıl Gidilir?

İstanbul 3. havalimanına kendi aracınız ile gidecekseniz Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ nü kullanarak gidebilirsiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı’na Otobüsle gitmek isterseniz; 18 hat üzerinden otobüsler çalışacaktır. En pahalı ve en uzak hat 30 TL ile Pendik, en çok aracın sefer yapacağı hat ise 18 TL ücretin alınacağı Yenikapı-Sirkeci hattı olacaktır. Her 10 dakikada bir kalkış yapacak olan otobüs hatlarını kullanarak yeni havalimanına ulaşım sağlamak mümkün olacaktır.

İstanbul 3. Havalimanı Otobüs hattı listesi ve Ücretler;

 • Beylikdüzü Tüyap – 52 km- 15 dakika- 21 TL
 • Otogar – 38 km – 15 dakika – 16 TL
 • Bakırköy – 44 km – 10 dakika – 18 TL
 • Yenikapı-Sirkeci – 50 km – 11 dakika – 18 TL
 • Beşiktaş – 43 km – 20 dakika – 18 TL
 • Alibeyköy Cep Otogarı – 31 km- 30 dakika – 16 TL
 • Kadıköy – 64 km – 20 dakika – 25 TL
 • Pendik – 93 km – 45 dakika – 30 TL
 • Hacıosman – 40 km- 30 dakika – 16 TL
 • Tepeüstü – 91 km- 30 dakika – 25 TL
 • Arnavutköy – 22 km- 40 dakika – 12 TL
 • Kemerburgaz – 21 km- 40 dakika – 12 TL
 • Sarıyer – 40 km- 30 dakika – 16 TL
 • Başakşehir – 27 km- 30 dakika – 14 TL
 • Bahçeşehir – 40 km- 40 dakika – 16 TL
 • Mahmutbey Metro – 36 km- 45 dakika – 15 TL
 • Halkalı – 40 km- 50 dakika – 16 TL
 • Mecidiyeköy – 37 km- 15 dakika – 16 TL

İstanbul 3. Havalimanına Metro İle Ulaşım

Taksim’den İstanbul Yeni Havalimanı’na gitmek isterseniz baya zahmetli bir süreç sizi bekliyor. Taksim – Yenikapı Metrosu ile Şişhane-Haliç Metro Geçiş Köprüsü – Yenikapı hattı üzerinden Yenikapı’ya gelecek ve buradan Marmaray’la entegre banliyö treni ile Küçükçekmece’ye ulaşacaksınız. Şu an etüd aşamasında olan Küçükçekmece – Başakşehir metro güzergahı ile Başakşehir’e oradan da Halkalı – Arnavutköy – 3. Havalimanı metrosu ile 3. Havaalanına ulaşabilecekseniz. Şimdilik yeni metro hattı yapılana kadar Otobüsle gitmenizi tavsiye ediyorum.

Şuan metro hatları proje safhasında olduğu için tüm metro bağlantıları aktif değil. 2020 yılı itibari ile Taksim – Terminal arası raylı sistem bağlantı gerçekleştirilecek ve ulaşım süresi 15 dakika olacaktır.

Metro Hattı 2020’de Çalışmaya Başlayacak

Gayrettepe – İstanbul Yeni Havalimanı ve Halkalı – İstanbul Yeni Havalimanı Metro projeleri halihazırda devam ediyor. 2020 yılında devreye girecek olan bu projeler hız kesmeden ilerliyor. Halkalı – Arnavutköy – 3. Havalimanı metrosunun, Sultangazi-Arnavutköy Metrosu ile Eski Edirne Asfaltı ile kesişen Arnavutköy – Boğazköy Yolu civarında buluşması planlanıyor.

İstanbul 3. Havalimanın Kapasitesi Ne Kadar?

3. Havalimanı maliyeti 22 milyar 152 milyon Euro tutarındadır. İstanbul yeni havalimanında tam olarak 6 adet uçak pisti bulunuyor. Türkiyenin en büyük uçak otoparkı 454 uçak aynı anda park halinde bekleyebilecek. 1 gün içerisinde yaklaşık olarak 3555 adet uçak inip kalkacak. 4 yılda tamamlanan devasa proje tam tamına 3500 hektarlık alana kuruldu. En yakın Avrupalı rakibinin 2 katı oranda uçağa hizmet verebilecek. 2025 yılında yolcu kapasitesinin 200 milyon kişiyi bulabileceği öngörülüyor.

İstanbul Yeni Havalimanının Adı Nedir?

3. Havalimanın adı ”İstanbul Havalimanı” olarak belirlenmiştir.

İSTANBUL HAVALİMANI

Atatürk Havalimanı Ne Zaman Kapanacak?

31 Ekim 2018 tarihi itibari ile Atatürk Havalimanı İç ve Dış hat uçuşlarına kapatılması planlanmıştır. Ancak uçuş güvenliği ve taşınma süresi göz önünde bulundurularak hala bir süre daha faaliyetlerde bulunulmasına müsaade edilmektedir. Türk Hava Yolları 120 adet uçağını boş olarak 3. havalimanına taşıdı. Diğer firmalarda hızla uçaklarını yeni havalimanına taşımaktalar. İstanbul Yeni Havalimanı tam kapasiteyle hizmete geçiyor.

İstanbul Havalimanı Personel Alımı

Yeni havalimanın açılmasıyla birlikte inanılmaz bir iş potansiyeli doğdu. İlk aşamada 2500 personel işe alınacak. İşe alım şartlarında 35 yaş sınırı bulunuyor. Özellikle güvenliği sağlayacak personel sayısının 3500 civarında olacağı düşünülüyor. Yeni havalimanında toplamda yaklaşık 45 bin kişi çalışacak.

İstanbul Yeni Havalimanına İş Başvurusu Yapmak İçin; BU LİNKE TIKLAYIN.

 

 

 

 

Bu yazı 92 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak