Kiosk Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

Paylaş
 

KİOSK NEDİR? NE İŞE YARAR? NERELERDE VE NASIL KULLANILIR?

 

Yeni Kimlik İşlemlerinde Kullanılan KİOSK Nedir?

Yeni Kimlik işlemlerinde karşımıza çıkan Kiosk kelimesinin Türkçe anlamı ‘Köşk’ tür. Kiosk İngilizceye Türkçe Köşk kelimesinden geçmiştir. İngilizcede kelime olarak Büfe anlamına gelir. Kimlik işlemlerinde kullanacağımız Kiosk’lar özel olarak dizayn edilmiş kabinlerin içerisine endüstriyel bilgisayarların yerleştirilmesi ile meydana gelmiştir. Dokunmatik ekranlı veya özel klavyeli olarak tasarlanabilir bu cihazlar hayatımızı kolaylaştırmak için geliştirilmiştir.

Kiosk cihazları aslında uzun zamandır hayatımızda yer alıyor. Bankalarda Sıramatik olarak adlandırılan cihazlar birer Kiosk’tur. Bankalar bu cihazları kullanarak insanların otomatik olarak sıraya geçmelerini sağlıyor. Yine bankaların kullandığı Bankamatik üniteleride birer Kiosk olarak adlandırabilir. Bilgi işlem ve işleme süresinin kısaltılması için geliştirilen bu cihazlar gelecekte çok daha fazla hayatımızda olacaktır.

Neden KİOSK Kullanacağız?

Bu cihazlar sayesinde yapılması gereken işlemlerin daha hızlı yapılması planlanmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde insanların daha az sıra beklemesi ve görevli memurların iş yükünün azaltılması amacıyla Kiosk kullanımına karar verilmiştir. Kiosk sayesinde artık çok daha az sıra bekleyeceğiz.

KİOSK Ne İşe Yarar?

Kiosk bir bilgisayardır ve verileri işler. Artık insanların büyük çoğunluğu bilgisayar kullanımına hakimdir. Bu cihazlar sayesinde insanlar bilgisayar kullanımına teşvik edilmektedir. Kendi işimizi kendimiz görmemiz görevli memurları büyük bir iş yükü ve sorumluluktan kurtarmaktadır. Çünkü Kiosk üzerinden yapacağımız işlemler kişiye özel sırlardır. PIN ve PUK şifreleri kendimizden başka kimsenin bilmemesi gereken bilgilerdir. Kiosklar sayesinde gizlilik ve güvenlik ön plana çıkacaktır.

Yeni Kimlik İçin Kullanılan KİOSK Nerede Bulunur?

İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerinde bulunan Kiosklardan işlem yapmak için mesai saatleri içerisinde orada olmak gerekiyor.

KİOSKLARDAN NASIL İŞLEM YAPACAĞIZ?

 

Nüfus Müdürlüğünde yeni kimlik işlemleri sırasında kişiye özel kapalı zarf içerisinde bir şifre teslim edilir. Zarfın yırtık olması gibi durumlarda zarfı görevliye geri iade ediniz ve değişimini talep ediniz. Görevlinin yanında zarfın kontrolünü yapınız. Ancak şifrenizi paylaşmayınız. Bu şifre çipli kimlik kartımız elimize geçtiğinde aktif olacak ilk şifredir. Bu şifre ve yeni kimlik kartımızla birlikte güvenliğimiz için Nüfus Müdürüğüne gidip şifremizi değiştirmemiz gerekmektedir.

KİOSK Üzerinden PIN şifremi Nasıl Değiştirebilirim? 

Yeni kimlik kartlarının şifresini değiştirmek Kiosk ile mümkündür. Şifreyi değiştirebilmek için mutlaka yeni kimlik kartınızın yanınızda olması gerekmektedir. PIN şifreniz 6 haneden oluşur. Dokunmatik ekran üzerinden işlemlerimizi yapacağız. Kimlik kartınızın çipli tarafını Kiosk cihazının kart bölmesine yerleştirin. Zarf ile size verilen şifreyi ekrana giriniz. Açılan menüden doğrulama yöntemini seçerek işleme devam ediniz. PIN şifre değişimi için 3 adet doğrulama yöntemi kullanılabilir;

  • Biyometrik Doğrulama Yöntemi
  • Kişisel Mesaj Sorusu ile Doğrulama
  • Zarfta verilen PIN şifresi ile Doğrulama

Doğrulama gerçekleştikten sonra 6 haneden oluşacak şifrenizi belirleyiniz. İşlemler bittikten sonra güvenli çıkış yapınız. Kimlik kartınızı geri almayı unutmayınız.

NOT: Güvenliğiniz için PIN Şifrenizi kimse ile paylaşmayınız. Görevliden yardım isterseniz bile Şifreyi girerken göstermeyiniz.

PIN Şifresi Neden Önemlidir?

PIN şifreniz ve kimliğiniz üzerinden E-devlet’ e erişim sağlanabilecektir. E devlet içerisinde sizin için önemli tüm bilgiler yer almaktadır. Kötü niyetli insanların eline bilgilerimizin geçmesi başımıza iş açabilir. Bu sebeple dikkatli olmamız gerekiyor.

Çipli Kimlik Şifremi Unutursam Ne Yapmalıyım?

Hepimiz insanız şifremizi unutabiliriz. Şifremizi unutursak eğer Kiosk üzerinden tekrar yeni şifre oluşturabiliriz. Doğrulama yöntemi olarak biyometrik verileri kullanabilirsiniz. Gizli mesaj sorusunuda kullanabilirsiniz. Şifrenizi güvenli bir kağıt parçasına ya da telefonunuzun not defteri kısmına not edebilirsiniz.

Kimlik Kartlarında Kullanılan Biyometrik Veriler Nelerdir?

Bildiğimiz gibi dünya üzerindeki tüm insanların parmak izi ve biyometrik diğer özellikleri farklıdır. Ayırt edici bu özellikler yeni kimlik kartlarında güvenlik amacıyla kullanılmaya başlamıştır. Eskiden kullanıdığımız nüfus cüzdanları kolay kopyalanabilir olduğundan birçok vatandaşımız mağduriyet yaşamıştır. Eski kimlik kartlarıyla sizin üzerinizden banka kredisi çekmek gibi suçlar işlenebiliyordu. Yeni kimlik kartları sayesinde vatandaşların bu mağduruyetten kurtulması amaçlanmıştır.

Yeni kimlik kartlarında kullanılan biyometrik veriler;

  • Biyometrik fotoğraf
  • 2 El için Parmak İzi
  • 2 El için ve Avuç içi İzi

 

 

 

 

Bu yazı 80 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak