OTOMATİK BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ

Bireysel Emeklilik
Paylaş
 

OTOMATİK BİREYSEL EMEKLİLİK NEDİR?

 

6740. Sayılı kanunla birlikte otomatik bireysel emeklilik sistemi hayatımıza resmen girmiş bulunuyor. Diğer adıyla zorunlu bireysel emeklilik sistemi 45 yaşın altındaki tüm kamu ve özel sektör çalışanları sisteme otomatik olarak dahil ediliyor. Hayat şartlarının giderek zorlaştığı, emekli maaşlarının vatandaşlarımızın giderlerine yetmediği göz önüne alındığında bireysel emeklilik sisteminin ek bir maaş getirisi olması sebebiyle büyük avantaj sağlaması planlanıyor.

Bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak giriş yapacak vatandaşlarımızın maaşlarından %3′ lük bir kesinti olacak. Bu kesinti oranını işverenle veya emeklilik şirketiyle görüşerek vatandaşlarımız istedikleri oran kadar arttırabilecekler.

OTOMATİK BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNİN AVANTAJLARI

 

Otomatik bireysel emeklilik sistemine katılan çalışanlar %25 devlet katkısına hak kazanacaklar. Yani çalışanlar para biriktirdikçe devlette %25 katkıda bulunacak. Örneğin aylık 100 TL biriktiren bir vatandaşımıza devlet aylık olarak 25 TL katkıda bulunacak. Devlet katkısının toplam miktarı yıllık brüt asgari ücretin %25′ ini aşmayacaktır.

Otomatik bireysel emeklilik sisteminin bir diğer avantajı ise 1000 TL’ lik katılım ödülü olması. Çalışanlar sistemde kalıp 2 ay boyunca cayma haklarını kullanmadıkları takdirde 1000 TL hesaplarına yatırılacak. Vatandaşlarımızın bu verilen ödül ile birlikte birikim için teşvik edilmesi planlanıyor.

OTOMATİK BİREYSEL EMEKLİLİK CAYMA HAKKI

 

Otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine dahil olan vatandaşlarımız istedikleri takdirde cayma haklarını kullanabilirler. Gerek ekonomik koşullar gerekse kişisel tercihler ile sistemde kalmak istemeyen vatandaşlarımız 2 aylık süreç içerisinde otomatik bireysel emeklilik iptali için başvuru yapabilirler. 2 aylık süreç sonrası sistemden çıkmanız halinde ise bireysel emeklilik iptali sözleşme şartları ve kuralları geçerli olacaktır. Yani sistemden çıkacaksanız ilk 2 ay içerisinde başvuru yapmak daha faydalı olacaktır.

Cayma hakkı kullanımı için işverene veya emeklilik şirketine müraacat etmek gerekiyor. Emeklilik şirketlerinin internet sitesinden online olarak işlem yaparak sistemden çıkış yapabilir paranızı kesintisiz olarak geri alabilirsiniz.

Sistemden çıkmanız itibari ile yasal olarak 10 gün içerisinde paranız maaş hesabınıza kesintisiz olarak geri yatırılacaktır. 

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDE OLANLAR OTOMATİK BES’ E DAHİL OLACAK MI?

 

Halihazırda zaten bir bireysel emeklilik planı bulunan ve ödemelerini yapan vatandaşlarımız, yeni sistemle birlikte yeni bir hesap numarasıyla 2. hesap olarak Otomatik BES e katılacaklar. Kendileriyle yeni bir emeklilik sözleşmesi yapılacaktır. Yasal olarak 45 yaşın altında olan tüm çalışanlar otomatik olarak sisteme dahil edilecektir. İkinci bir hesabın olmasını istemeyen vatandaşlarımız kesinti başlamasından sonra 2 ay içerisinde cayma haklarını kullanabilirler.

OTOMATİK BES SİSTEMİNDE KATKI PAYI ÖDEMESİ VE ÖDEMEYE ARA VERME

Otomatik BES ile birlikte ödenecek katkı payı miktarı aylık brüt maaşımızın %3 ü kadar olacak. Bu miktarı dilediğimiz gibi arttırabileceğiz. Ödemeye ara vermek isteyen vatandaşlarımız maaş ödemesinden en erken 3 gün önce başvuru yapıp 3 aylık ara verme haklarını kullanabilirler. Talep edilmesi halinde süreç bitiminde tekrar 3 aylık ara verilebilir.

BİREYSEL EMEKLİLİK EMEKLİ OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

 

10 Yıl boyunca sistemde kalarak düzenli ödeme yapan vatandaşlarımız 56 yaşını doldurdukları tarihten itibaren emekli olmaya hak kazanırlar. Normal SSK emekliliğinden farklı olarak bireysel emekli olduğunuz tarihten itibaren kendinize özel olarak bir ödeme planı yapabilirsiniz. Ödemiş olduğunuz toplam tutarı geri alabilirsiniz. Ya da sizin belirleyeceğiniz taksitlerle size geri ödenmesini sağlayabilirsiniz.

Emekli maaşı almayı seçerseniz ömür boyu ödenecek bir tutar belirlenir ve ödeme başlar. Maaş süresini kendiniz belirleyebilirsiniz. Örneğin 2, 3 veya 6 aylık periyotlarla ödeme alabilirsiniz.

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDE VERGİLENDİRME

 • Bireysel emekliliğe hak kazandıysanız ödemeniz üzerinden %5 stopaj kesintisi yapılmaktadır.
 • Bireysel emeklilik sisteminden 10 yılı doldurup çıkış yaparsanız %10 stopaj kesintisi yapılmaktadır.
 • Bireysel emeklilik sisteminden 10 yıl doldurmadan çıkış yaparsanız %15 stopaj kesintisi yapılmaktadır.

ASGARİ ÜCRET BİREYSEL EMEKLİLİK KESİNTİSİ VE BİRİKİM TUTARI

 

Otomatik bireysel emeklilik sistemine katılan asgari ücretli çalışanlarımızın oranı %57 civarında. Asgari ücretle çalışıp birikim yapabilen vatandaşlarımızın maaşlarından 61 TL kesinti yapılacak.

Otomatik BES Hesaplama 2019

Örnek verecek olursak;

2018 Yılı Asgari Ücretli Çalışan Bir Vatandaşımız; Aylık 61 TL, Yıllık 732 TL birikim yapacak.

Hak Edilen Devlet Katkısı; 183 TL olacaktır. 1000 TL Katılım payı ödemesi alacaktır.

Toplamda 1 Yıllık Birikimi; 1915 TL olacaktır.

2019 Yılı Asgari Ücret Net 2020 TL olmuştur.

2019  Yılı Asgari Ücretli Çalışan Bir Vatandaşımız; Aylık 77 TL, Yıllık 924 TL birikim yapacak.

Hak Edilen Devlet Katkısı; 231 TL olacaktır. 1000 TL Katılım payı ödemesi alacaktır.

Toplamda 1 Yıllık Birikimi; 2155 TL olacaktır.

Not: Bu hesaplamada fon getirileri hesaba dahil edilmemiştir. Ortalama olarak yıllık %15’lik bir kazanç fon getirilerinden olacaktır.

OTOMATİK BİREYSEL EMEKLİLİK ŞİRKETLERİ 2019

 

 • AEGON EMEKLİLİK VE HAYAT
 • ALLİANZ  HAYAT VE EMEKLİLİK
 • ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK
 • AVİVASA EMEKLİLİK
 • AXA HAYAT VE EMEKLİLİK
 • BEREKET EMEKLİLİK
 • BNF PARİBAS CARDİF EMEKLİLİK
 • CIGNA FİNANS EMEKLİLİK VE HAYAT
 • FİBA EMEKLİLİK VE HAYAT
 • GARANTİ EMEKLİLİK
 • GROUPAMA EMEKLİLİK
 • HALK HAYAT EMEKLİLİK
 • KATILIM EMEKLİLİK VE HAYAT
 • NN HAYAT VE EMEKLİLİK
 • VAKIF EMEKLİLİK
 • ZİRAAT HAYAT VE EMEKLİLİK

E-DEVLET BİREYSEL EMEKLİLİK SORGULAMA

 

Otomatik bireysel emeklilik hesabınızla ilgili bilgilere, hesap numaranıza ve birikim tutarınıza ilişkin verilere E-devlet platformu üzerinden erişebilirsiniz. Otomatik BES sorgulama yöntemiyle Takasbank bilgilendirme sistemiyle birlikte birikim yapmaktakta olduğunuz süreçte ne kadar para biriktirdiğinizi ve hakedilmiş devlet katkısı miktarını görüntüleyebilirsiniz.

 • E-Devlete giriş yapmak ve bireysel emeklilik hesabı sorgulamak için; BU LİNKE TIKLAYIN
 • Kurumlar > Takasbank Bireysel Emeklilik Bilgilendirme İşlemleri menüsünden bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

BİREYSEL EMEKLİLİK YATIRIM FONU NEDİR? NASIL SEÇİLİR?

 

Yatırım fonu birikimlerinizin değerlenerek üzerine kazanç sağlamanızı sağlayan yatırımlardır. Yatırım fonu seçmek çok önemlidir. Getiri sağlaması açısından düşük riskli, orta riskli ve yüksek riskli gruplar bulunur. Kişisel bir tercihtir. Genellikle düşük ve orta riskli yatırım fonu tercih ediliyor. Altın, döviz ve devlet tahvillerine yatırım yapılabilir.

 

Bu yazı 46 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak