PASAPORT ÇIKARMA VE BAŞVURU İŞLEMLERİ

Paylaş
 

Tatil, eğitim yada iş seyahatleri için yurt dışına çıkmamız gerekiyorsa tabii ki de artık bir pasaportumuzun olma vakti gelmiş demektir. Ehliyet, kimlik gibi artık günümüzde pasaportunda bir kenarda durması gerekiyor. Sizlere bu yazımızda pasaport ile ilgili kafanızda ki tüm soru işaretlerini silecek ve pasaport başvuru işlemleri ve  nasıl pasaport çıkartılır konuları hakkında yapmanız gereken her şeyi  adım adım anlatacağız.

Öncelikle pasaport türleri:

  • Bordo Pasaport (Umumi Pasaport)
  • Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport)
  • Gri Pasaport (Görev-Hizmet Pasaportu)
  • Siyah Pasaport ( Diplomatik Pasaport)

bu pasaport türleri kimlere verilir kısa kısa şimdi bunlardan bahsedelim.

NOT: Pasaportlar resmi isimlerinin dışında genelde renkleriyle anılırlar. Genel olarak resmi isimleri pek kullanılmaz. Umumi pasaport yerine bordo pasaportu daha çok duymuşsunuzdur. Bu yazımızda daha açıklayıcı olabilmek adına resmi isimlerini ve renklerini kullanacağız.

 

Bordo Pasaport (Umumi Pasaport)

Normal her Türk vatandaşına verilen bir pasaport türüdür. Diğer yeşil, gri ve siyah pasaportlara kıyasla dolaşım gücü sınırlı olmasına rağmen yinede dünyadaki ülkelerin bir çoğuna vizesiz, kapıda vize yada online vize başvurusu yaparak gidebilmekte. Bordo (Umumi) pasaport 60 sayfadan oluşmaktadır. Peki nasıl başvuruda bulunulur, gerekli evraklar nelerdir ve ücretleri hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızı okumaya devam edin. Ayrıca Umumi Pasaport gerekli evraklar ve randevu işlemleri için Tıklayın.

 

Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport)

Yeşil pasaport devlet memurlarının ve eski bürokratların kullanabildiği pasaporttur. Fakat devlet memurlarında kadro derecelerinin 1 – 2 ve 3 olma gibi bir şartı aranmaktadır. Devlette hizmet veren doktor ve öğretmenlerde kadro dereceleri tuttuğu sürece bu pasaportlara sahip olabilirler. Yeşil pasaporta sahip olan devlet memurları emekli olsalar dahi bu hakları saklı kalır ve pasaportlarını kullanmaya devam edebilirler. Yeşil pasaport harç ücretinden muaftır, sadece defter bedeli ödenir. Geçerlilik süresi ise en fazla 5 yıldır. Bu süre sonunda yenilene bilir. Hususi damgalı pasaport 52 sayfadan oluşmaktadır. Kısaca açıklaması bu şekilde. Daha detaylı bilgi için;

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir

Yeşil Pasaport Başvurusu ve Gerekli Evraklar

 

Gri Pasaport (Görev-Hizmet Pasaportu)

Gri pasaport devlet çalışanlarına yurt dışında görevli oldukları sürece verilir. Bunu biraz daha açmak gerekirse devlet çalışanlarından yurt dışına belli bir görev veya hizmet için gidenlere ve yurt dışında geçirdikleri sürece verilir. Şahsi bir amaç için bu pasaport kullanılamaz. Yeşil pasaport gibi bir çok ülke gri pasaporttan vize istemez. Sadece ve sadece görev amaçlı kullanılabilen pasaport türüdür. Hizmet damgalı pasaport 28 sayfadan oluşmaktadır.

 

Siyah Pasaport (Diplomatik Pasaport)

Siyah pasaport devletin önemli ve üst düzey pozisyonlarında yer alan kimselere verilir. Türkiye büyük millet meclisi üyeleri, bakanlar, askeriyenin üst kademesinde bulunan orgeneraller, valiler ve büyük şehir belediye başkanları gibi önemli pozisyon üstlenen kimseler aktif görevleri içerisindeyken siyah pasaport sahibi olabilirler. Emekliye ayrıldıklarında ise bu hakları olmaz. Ayrıca siyah pasaport sahipleri aile bireylerine de yeşil pasaport alma haklarına sahiptirler. Siyah (Diplomatik) pasaport 28 sayfadan oluşmaktadır.

NOT: Yeşil, Gri ve Siyah pasaportlardan harç bedelleri alınmaz. Yalnızca Bordo (Umumi) Pasaport sahipleri harç bedeli ödemek zorundadırlar.

 

Öğrenci Pasaportu Nedir ?

Öğrenci pasaportuna sahip olabilmek için öncelikle adından da anlaşılacağı gibi öğrenim görmeniz zorunludur. Fakat bu pasaport harçlı ve harçsız olmak üzere 2 ye ayrılıyor. 25 yaşına kadar öğrenci pasaportlarına harç ödenmiyor. 25 yaşını doldurduysanız malesef harç ödemek zorundasınız. Peki nasıl alınır sorusunun cevabı ise öğrenim gördüğünüz kurumun öğrenci işlerinden mutlaka ıslak imzalı bir öğrenci belgesi almalısınız yada diğer bir yol ise e-devlet internet sayfasından son 60 gün (2 ay) içinde alınmış olan öğrenci belgenizle başvuruda bulunabilirsiniz.

NOT: Daha önceden uygulanmakta olan Harçsız pasaport talep yazısı ile vergi dairesi başkanlığına onaylatma zorunluluğu kaldırılmıştır. Son yapılan düzenlemelerden sonra böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Öğrenciler için gayet faydalı görülen bu pasaport harç ödemeden yurt dışında vize almak kaydıyla dilediğiniz ülkeye ister eğitim amaçlı, ister tatil amaçlı dilediğiniz gibi gidebilirsiniz. Öğrenci pasaportu nasıl çıkarılır ve öğrenci pasaportu için gerekli belgeler hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

 

PASAPORT HARÇLARI NEREYE ÖDENECEK

Gelir idaresi başkanlığıyla anlaşmalı her bankadan bu ücretleri ödeyebilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken bir kaç husus var. Ödeme karşılığında alacağınız dekontları iyice kontrol etmelisiniz. TC Kimlik numaranız, adınız ve soyadınızın yazıldığı kısımları dikkatlice okuyun. Dekontun üzerinde kaşe ve imzanın olduğundan emin olun. Dekontun ilk nüshasıyla beraber başvuruda bulunulacak. Başvuru için gerekli evraklardan bir tanesi tamam. Geriye kalan evraklar hakkında bilgi almak için Pasaport Randevusu ve Gerekli Evraklar yazımıza tıklayın.

 

2018 Pasaport Ücretleri ve Anlaşmalı Bankalar Listesi

 

PASAPORT İÇİN BİYOMETRİK FOTOĞRAF

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından istenilen biyometrik fotoğraf boyutları 50mm X 60mm şeklindedir. Arka fon düz beyaz renk olmak zorunda desensiz ve gölge oluşmayacak şekilde. Bunların dışındaki ebatlarda ve farklı renk fon kullanılan fotoğraflar başvuru esnasında kabul edilmemektedir. Buda sizin zaman ve emek kaybınız olacağı için dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de budur. Biyometrik fotoğraf için daha detaylı bilgi almak için Biyometrik fotoğraf Nedir yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 

PASAPORT ÇIKARMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER 2018

 

-Nüfus cüzdanının aslı (eğer yoksa geçici kimlik belgesi)

Nüfus cüzdanınızda TC. kimlik numarasının yazılı olması gerekli. Eski, yıpranmış ve üzerindeki yazılar okunmayacak şekilde olan nüfus cüzdanları geçerli sayılmıyor. Eğer bu şekildeyse nüfus cüzdanınız ilk önce yeni kimlik alarak işleme başlamanızda fayda var. Nüfus cüzdanınızı yeni kimlik kartıyla değiştirmek için nasıl bir yol izlemelisiniz tamamı Yeni Kimlik Başvuru İşlemleri adlı yazımızda.

-2 adet biyometrik fotoğraf

Burası önemli! fotoğrafçıya muhakkak pasaport için biyometrik fotoğraf istediğinizi belirtmeniz de fayda var. Vesikalık fotoğraflar kabul edilmiyor.

-Pasaport harç ve defter bedelinin ödendiğine dair makbuz.

Pasaport sürenizin ne kadar olmasını istiyorsanız (En az 6 Ay, en fazla 10 yıllık olarak). Bu süreler zarfındaki ücretleri ödemeniz gerekli. Randevu tarihinizde bu ücretler ödenip dekontlarıyla birlikte nüfus müdürlüğüne gitmelisiniz.

-Öğrenimine devam edenler için öğrenci belgesi

Öğrenim görenler okudukları okulların öğrenci işlerinden bu belgeyi muhakkak ıslak imzalı bir şekilde almaları gerekli.

-Engelli olanlar için sağlık raporu

-Daha önceden alınmış pasaport

Pasaport için gerekli belgeleri tamamladıktan sonra son adım olan başvuru işlemlerine geldik demektir.

 

ÖNEMLİ : 2018 Nisan ayına kadar Emniyet Genel Müdürlüklerinden yapılan pasaport başvuru ve pasaport yenileme işlemleri 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren Nüfus müdürlüklerinden yapılmaya başlandı. 

Bu değişiklik nüfus müdürlüklerindeki yoğunluğu haliyle arttırmış bulunmakta. Hem eski nüfus cüzdanlarının yeni e-kimlik kartlarıyla değiştirilme süreci hemde eski pasaportların yeni e-pasaport ile değişikliklerinin yapılması yoğunluğu iki katına çıkarmış bulunmakta. Bu sebepten dolayı nüfus müdürlüklerine randevusuz gitmenizi tavsiye etmiyoruz. Zaman kaybı yaşamamanız adına Alo 199 randevu hattından veya online olarak pasaport işlemleri için randevu almanız en kolay yöntem olacaktır.

 

PASAPORT HARÇ VE DEFTER BEDELLERİ 2018

2018 yılı için pasaport ücretlerinde yüksek bir artış yapıldı ve geçtiğimiz seneye kıyasla yaklaşık %14-15 civarlarında zam uygulandı.  Yapılan zamlardan etkilenmemek için pasaport sürenizi uzun tutmanızda fayda var. 6 ay yada 1 yıllık pasaport çıkarmak yerine 10 yıllık çıkartacağınız pasaport sizin için daha avantajlı olacaktır. 2018 yılı için geçerli olan pasaport fiyatlarını sizler için listeledik.

 

 

Yukarıdaki tablo bordo pasaport 2018 ücretleridir. Defter ücreti, yeşil pasaport ve öğrenci pasaportu için de aynı ücret alınmaktadır.

 

 Yeniden Pasaport Başvurusunda Bulunmak İçin

Pasaportunuzun süresi dolmadan yırtılır, yıpranır yada sayfaları biterse, sadece defter bedelini ödeyip dekontuyla beraber iki adet biometrik fotoğrafınızı ve deforme olmuş yada sayfaları bitmiş pasaportunuz ile birlikte başvuruda bulunabilirsiniz.

Pasaportunuz çalınır yada kaybolursa öncelikle Emniyet Müdürlüğüne bildirmeniz gerekli. Güvenliğiniz açısından bu önemli bir husus. Eğer yurt dışında seyahat esnasında başınıza böyle bir durum gelirse Konsolosluğa başvuruda bulunarak geçici seyahat belgesi almanız gerekli. Tekrar pasaport çıkartmak içinse yukarıda bahsedilenleri adım adım uygulamalısınız.

Bu yazı 501 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak