PASAPORT HARÇ VE DEFTER BEDELLERİ

Paylaş
 

Her yıl olduğu gibi bu yılda pasaport harç ve defter bedellerinde uygulanan zam oranı %14’ün üzerinde olduğu açıklandı. Git gide artış gösteren bu ücretler göz önünde bulundurulursa, pasaport alırken en uzun süreyi tercih etmek en mantıklısı görünüyor. Diyelim ki 6 aylık yada 1 yıllık pasaport çıkarttık. 10 yıl içerisinde tekrar yurt dışına seyahat, iş yada eğitim amaçlı gitmeyeceğimizin bir garantisi yok. Bunu maddi açıdan düşünmesek bile tekrardan pasaport başvuru işlemleriyle yeniden uğraşmış olacağız. Her yıl pasaport harçlarına %14 zam uygulandığını düşünürsek bu büyük bir maddi kayıp olur bizim için. Bu sebepten dolayı tavsiyem pasaport çıkartırken ödenecek tutardan çok etkilenmemek adına 10 yıllık çıkartmanız yönünde olacaktır. Gelelim pasaport ücretleri ne kadar, pasaport ücretleri nereye yatırılır, nasıl ödenir, dikkat etmeniz gereken her şey ayrıntılı bir şekilde tamamı yazımızda.

 

NOT : Bu yazımızda bahsettiğimiz ücretler sadece Bordo pasaport (umumi pasaport) için geçerlidir. Diğer pasaport türlerinden (Yeşil – Gri – Siyah) harç bedeli alınmaz.

Vermiş olduğumuz rakamlar sadece 2018 yılı için geçerli olan pasaport ücretleridir. Her yıl bu ücretlere zam uygulanmaktadır.

 

2019 PASAPORT HARÇ ÜCRETLERİ

Harç ücretlerinde pasaportunuzun süresine göre değişiklik uygulanır. Fakat defter bedelleri sabittir, pasaport sürenize veya türene göre değişmez. Yıllık sabit bir ücret belirlenir. Değerli kağıt ücreti veya cüzdan bedeli olarak da anılır. Bu ikisini karıştırmayın.

2019 yılı defter bedeli : 133.50 TL olarak belirlenmiştir.

Pasaport harçları süreye bağlı olarak ücretlendirilmiştir. En az 6 aylık olmak üzere 4 yıl ve üzeri olmak üzere farklı ücret tarifeleri vardır.

  • 6 Ay Süre İçin   : Harç Bedeli 170,00 TL  +   Defter Ücreti  133,50 TL   = TOPLAM  303,50 TL
  • 1 Yıl Süre İçin   : Harç Bedeli 248,40 TL  +   Defter Ücreti  133,50 TL  = TOPLAM  381,90 TL
  • 2 Yıl Süre İçin   : Harç Bedeli 405,50 TL  +   Defter Ücreti 133,50 TL   = TOPLAM  539 TL
  • 3 Yıl Süre İçin   : Harç Bedeli 575,90 TL  +   Defter Ücreti  133,50 TL  = TOPLAM  709,40 TL
  • 4 ve üzeri toplam 10 Yıl Süreli İçin : Harç Bedeli  811,60 TL +   Defter Ücreti  133,50 TL  = TOPLAM 945,10 TL

 

PASAPORT ÜCRETLERİ NEREYE YATIRILIR?

Pasaport harç ve defter bedeli tutarını hazırlayıp randevu işlemleri sırasında ödeyeceğinizi düşünmeyin. Bu uygulama eskide kaldı. Pasaport başvuruları Emniyet Genel Müdürlüklerinden yapıldığı dönemler harç ve defter bedellerinin de ödemesi yapılabiliyordu. Fakat 2 Nisan 2018 itibariyle pasaport başvuruları nüfus müdürlüklerinde yapılmaya başlamasıyla beraber ödemeler de  sadece anlaşmalı bankalardan yapılabiliyor. Pasaport ücretlerini nüfus müdürlüğüne gitmeden önce ödemeniz gerekiyor yoksa başvurunuz gerçekleşmez. Pasaport harç ücretleri için anlaşmalı bankalar şu şekildedir;

 

 Akbank  Finans Bank  Turkland Bank
 Aktif Bank  Garanti Bankası  Türk Ekonomi Bankası (TEB)
 Albaraka Türk Katılım Bankası  HSBC Bank  Türkiye Finans Katılım Bankası
 Alternatif Bank  ING Bank  Türkiye Halk Bankası
 Anadolu Bank  Kuveyt Türk Katılım Bankası  Türkiye İş Bankası
 Arap Türk Bankası  Odea Bank  Türkiye Vakıflar Bankası
 Citi Bank  Şekerbank  Yapı Kredi Bankası
 Deniz Bank  T.C. Ziraat Bankası  Ziraat Katılım Bankası
 Burgan Bank  ICBC Turkey Bank A.Ş.
 Fiba Banka  Turkish Bank

 

Bu bankaların dışında internetten, mobilcep uygulamalarından veya nüfus müdürlüklerinden ödeme işlemini gerçekleştiremezsiniz. Bankaya yaptığınız ödeme karşılığında dekontunuzu muhakak alınız ve bilgilerinizin doğru olup olmadığını kontrol edin. Banka personeline pasaport harç ve defter bedeli ödemek istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. Nüfus müdürlüğünde başvuru esnasında dekontun yanınızda olması gerekli yoksa işleminiz yapılamaz ve zaman kaybı yaşarsınız.

 

ÖĞRENCİ PASAPORTU HARÇ BEDELLERİ 2019

Öğrenci pasaportunda harç ücreti ödenmez, bu ücretten muaftır. Sadece defter bedeli ödenir 2019 yılı için belirlenen defter bedeli 133.50 TL’dir. Bu ücret dışında bir ödeme yoktur. 25 yaşını doldurmamış öğrenciler hiç bir gerekçe göstermeden öğrenci pasaportuna harçsız bir şekilde sahip olabilirler. Fakat 25 yaşını doldurmuş öğrenciler eğitim ile alakalı bir gerekçe sunmaları gerekiyor. Aksi taktirde harç ödemek zorundalar. Öğrenci pasaportu diye anılan aslında bordo pasaporttur sadece 25 yaşının altındaki öğrenciler bu pasaporta harç ödemeden sahip olma imkanları bulunmakta. Açık öğretim fakültesinde öğrenim gören öğrencilerde bu pasaporta sahip olabilirler. Tek yapmanız gereken öğrenim gördüğünüz okulun öğrenci işlerinden eğitim gördüğünüze dair ıslak imzalı öğrenci belgesi almak. Öğrenci pasaportu çıkarmak ve başvuru işlemleri için Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır yazımızı okuyabilirsiniz.

 

PASAPORT YENİLEME 2019

Yıpranan, kaybolan, çalınan veya yaprakları biten pasaportunuzu yenilemeniz gerekli. Bu durumda süresi henüz dolmamış pasaportlar sadece defter bedeli ödeyerek tekrar pasaportlarını yenileyebilirler. Örnek vermek gerekirse 10 yıl geçerliliği bulunan pasaportunuzun ilk 2 yılında yapraklarının dolduğunu var sayarsak, pasaport yenileme ücreti olarak defter bedelini ödeyip tekrar randevu almanız ve 2 adet biyometrik fotoğrafla beraber yeniden başvuruda bulunmalısınız. Çalınma yada kayıp durumlarında ise öncelikle Emniyet Genel Müdürlüğüne bu durumu bildirmeniz gerekli. Güvenlik açısından bu önemli bir husus. Ardından başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazı 350 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak