PASAPORT RANDEVU İŞLEMLERİ

Paylaş
 

Pasaport randevu işlemleri sadece Nüfus Genel Müdürlüğüne ait çağrı hattı üzerinden yada online olarak randevu sistemi üzerinden yapılmaktadır. Bu işlem daha önce Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi sayfasından yapılmaktaydı fakat 2 Nisan 2018 tarihi itibariyle pasaport randevu ve başvuru işlemleri Nüfus müdürlüklerine devredildi ve artık bu işlemler buradan yapılmaya başlandı.

Pasaport çıkarmak için nüfus müdürlüklerine randevulu ve randevusuz şekilde gidebilirsiniz. Fakat yaşanan yoğunluktan dolayı randevusuz pasaport başvurusunda bulunmanızı tavsiye etmiyoruz. Yeni çipli kimlik, ehliyet ve pasaport başvuru işlemlerinin tümü nüfus müdürlüklerinden yapılıyor ve haliyle buda alışılmadık bir yoğunluk yaratıyor. Bu sebepten dolayı pasaport başvurusu için randevu almanızı şiddetle öneriyoruz.

Pasaport çıkarmak için gerekli belgeleri tamamlamanız ve ardından randevu alıp başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Sıralama bu şekilde olmalı. Nüfus müdürlüklerinden 2 şekilde randevu alabilirsiniz. Bunlardan ilki Alo 199 çağrı hattı üzerinden randevu almak. İkincisi ise TC. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Randevu Sistemi üzerinden randevunuzu alabilirsiniz.

 

                               Nüfus Genel Müdürlüğü Resmi Randevu Sayfası

 

Nüfus müdürlüğünün randevu sayfasından hem kimlik hem ehliyet hemde pasaport çıkarmak için randevu işlemlerinizi buradan alabilirsiniz. Sizi adım adım yönlendiren bu online randevu sayfası sayesinde 2 dakikada randevunuzu tamamlayabilirsiniz.  

Nüfus müdürlüklerinde yaşanan yoğunluk sebebiyle yakın tarihe randevu bulamazsanız eğer yakın ilçelerdeki müdürlüklerden de pasaport başvuru işleminizi yapabilirsiniz. Randevu işlemi sırasında sizin istediğiniz tarihler doluysa eğer yakın çevredeki nüfus müdürlüklerine de bir göz atın. İkamet ettiğiniz bölgedeki Nüfus müdürlüğünden başvuru yapacaksınız gibi bir sınırlama yok.

 

PASAPORT HARÇ VE DEFTER BEDELLERİ 2018

PASAPORT TÜRLERİ VE BAŞVURU İŞLEMLERİ

 

Pasaport randevu işlemini nüfus müdürlüğü online randevu sayfasından gerçekleştirebilmek için mail adresiniz olması gerekiyor. Randevunuz onaylanması için mail adresinize bir şifre gönderiliyor ve bu şifreyi randevunuzu tamamlamanız için kullanmanız gerekiyor.

Eğer mail adresiniz yoksa veya bu yolu tercih etmeyecekseniz Alo199 çağrı hattından da randevu işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 

PASAPORT ÇIKARMAK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR 2018

  • Nüfus cüzdanı aslı ( Yeni çipli kimlik belgesi ) Eğer bunlar yoksa geçici kimlik belgesi
  • 2 Adet biyometrik fotoğraf
  • Pasaport harç ve defter bedelinin ödendiğine dair makbuz
  • Öğrenci Belgesi ( Öğrenimine devam eden öğrenciler için )
 • Sağlık raporu ( Engeli olan vatandaşlar için )
 • Daha önceden alınmış bir pasaportunuz var ise;

bu evraklarla beraber nüfus müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor.

Bu yazı 355 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak