Yeni Kimlik Randevu
SİGARANIN ZARARLARI NELERDİR?
Sosyal Medyada Paylaş

SİGARANIN ZARARLARI NELERDİR?

SİGARANIN ZARARLARI NELERDİR?

Sigara içmek vücudun hemen her organına ciddi zararlar verir ve birçok hastalığa neden olur. Sigara kullanımı, dünya çapında her yıl yaklaşık 5 milyon kişiyi öldürmekte olup, erkekler, tüm ölümlerin %20’sini oluştururken kadınlar ölümlerin %5’ini oluşturmaktadır. Ayrıca sigara içmek bir erkeğin ömrünü yaklaşık 12-13 yıl ve bir kadının ömrünü ise yaklaşık 11-12 yıl kısaltır. İnsanların sağlığını yüksek oranda etkileyen sigaradaki 2 etken madde şunlardır:

 1. Karbon monoksit: Otomobilin egzoz dumanlarında da bulunur ve büyük dozlarda ölümcül risk taşır. Kandaki oksijenin yerine geçer ve oksijenin organlarını aç bırakıp düzgün çalışmasını engeller.
 2. Katran: Ciğerleri kaplayan ve solunumu etkileyen yapışkan, kahverengi bir maddedir.

Sigara Hangi Organları Nasıl Etkiler?

Sigara bütün organlara geçici ve kalıcı hasarlar verir. Sigara içmek bazı durumlarda yatağa mahkûm edebileceği gibi bazı durumlarda da ölümle sonuçlandırabilir.

Sigaranın Merkezi Sinir Sistemine Etkisi Nelerdir?

Sigaradaki bileşenlerden biri nikotin adı verilen ruh halini tamamen değiştiren bir maddedir. Nikotin beyine sadece saniyeler içinde ulaşır ve bir süre daha kişinin kendisini enerjik hissetmesini sağlar. Fakat bu ani etki azaldıkça, sigara içen kişi kendisini çok fazla yorgun hissetmeye başlar. Nikotin yüksek düzeyde bağımlılık oluşturur. Bu yüzden sigara içenlerin sigarayı bırakması zorlaşmaktadır. Nikotin, bilişsel işlevleri bozar ve kişinin kendisini endişeli, stresli ve depresyon haliymiş gibi hissetmesine neden olur. Ayrıca ciddi oranda baş ağrısına ve uyku problemlerine yol açar. Ayrıca sigara içmek felç geçirme riskini 2 ile 4 kat arası arttırır. Tehlikeli beyin hasarlarına ve akabinde ölüme neden olur.

Bunlarla beraber sigara içen bir kişinin kan damarı duvarı zayıfladığında ve bir şişkinlik yarattığında beyin anevrizması adı verilen bir çıktı meydana gelir. Bu çıkıntı daha sonra patlayabilir ve subaraknoid kanama denilen ölümcül bir duruma yol açabilir.

Sigaranın Kemiklere Etkisi Nelerdir?

Sigara içmek, kemikleri zayıf ve kırılgan hale getirebilir. Bu da osteoporoz (kemik erimesi) ile beraber kolay kemik kırılmasına yatkın kadınlar için özellikle tehlikelidir.

Sigaranın Kardiyovasküler Sisteme Etkisi Nelerdir?

Sigara içmek kanda plak birikmesine neden olur. Plak, arterlerin duvarlarına yapışır (ateroskleroz). Bu durum da kan akışını ciddi oranda azaltır ve pıhtılaşma riskini arttırır. Ayrıca sigara içmek, damarları daraltıp kanın akışını zorlaştırarak kandaki basıncı ve kalp atış hızını yükseltir. Bununla beraber, sigara dumanındaki kimyasallar kalp problemleri ve kardiyovasküler hastalıkların olasılığını arttırır.

En yaygın olan sorunlardan bazıları şunlardır:

 • Koroner kalp hastalığı: Kalbin etrafındaki dar veya tıkalı arterlerdir. Bu durum sigara içen kişilerin ölüm nedenleri arasındadır
 • Kalp krizi riski: Sigara içen kişilerde kalp krizi geçirme riski, içmeyenlere oranla 2 ile 4 kat daha fazladır.
 • Kalp ile ilgili göğüs ağrısı oluşumu: Sigaradaki karbon monoksit ve nikotin, kalbin daha sert ve hızlı çalışmasına neden olur. Bu durum, sigara içen kişilerin egzersiz yapmasının zor olacağı anlamına gelir.

Sigaranın Bağışıklık Sistemine Etkisi Nelerdir?

Bağışıklık sistemi, vücudu dışarıdan gelebilecek enfeksiyon ve hastalıklara karşı korur. Sigara içmek bu sistemi tehlikeye atar ve Crohn hastalığı ve romatoid artrit gibi otoimmün hastalıklara yol açabilir. Ayrıca sigara içen kişilerin tip 2 diyabet geliştirme riski de oldukça fazladır.

Sigaranın Akciğerlere Etkisi Nelerdir?

Belki de sigaradan etkilenen vücudun en belirgin kısmı akciğerlerdir. Sigara içmek, akciğerleri çeşitli şekillerde etkileyebilir. İlk olarak, sigara, akciğerlerdeki hava yollarına ve hava keselerine (alveoller olarak bilinir) zarar verir. Çoğu zaman, sigaranın neden olduğu akciğer hastalığının fark edilmesi yıllar alabilir. Sigara içmenin neden olduğu birçok akciğer ve solunum problemi vardır. Sigaranın yol açtığı en yaygın akciğer ve solunum yolu hastalıkları şunlardır:

 • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH): Bu sorun, zaman içinde gittikçe daha da kötüleşen uzun vadeli bir hastalıktır. Göğüste hışırtılara, nefes darlıklarına ve göğüs bölgesinde sıkışmalara neden olur.
 • Kronikleşen bronşit: Bu hastalık, hava yollarında çok fazla mukus ürettiğinde oluşur ve yüksek oranda öksürüğe neden olur. Hava yolları daha sonra iltihaplanır ve öksürük kronikleşir. Zamanla, skar dokusu ve mukus, solunum yollarını tamamen tıkayabilir ve enfeksiyona neden olabilir. Tedavisi yok denecek kadar azdır. Fakat sigarayı bırakmak belirti ve semptomları büyük oranda azaltabilir.
 • Amfizem: Bu hastalık, akciğerlerdeki keseciklerin miktarını azaltan ve aralarındaki duvarları yok eden bir KOAH tipidir. Bu hastalık, kişinin dinlenirken bile nefes alma yeteneğini yok eder. Son aşamalarda, hastalar genellikle sadece bir oksijen veren maske kullanarak nefes alıp verebilirler. Henüz bu hastalığın tedavisi bulunmamaktadır.
 • Sigara içmenin neden olduğu diğer hastalıklar arasında zatürree, astım ve tüberküloz bulunur.

Sigaranın Ağız Ve Diş Sağlığına Etkisi Nelerdir?

Sigara içmek ağız kokusu ve dişlerde oluşan lekelenmelerin yanı sıra diş eti hastalığına, diş kaybına ve tat alma duyusuna zarar verebilir.

Sigaranın Üreme Sistemine Etkisi Nelerdir?

Sigara içen kadınlar çok zor hamile kalabilir. Hamileyken sigara içen kadınlar, aşağıdakiler de dâhil olmak üzere bebek için bazı riskleri yüksek oranda arttırır:

 • Erken doğum ihtimali,
 • Düşük doğum,
 • Ölü doğum,
 • Bebeğin çok zayıf doğması,
 • Ani bebek ölümü sendromu
 • Birçok bebek hastalıkları.

Sigara içmek erkeklerde iktidarsızlığa (erektil disfonksiyon) neden olabilir. Çünkü sigara, penis içindeki kan damarlarına zarar verir. Ayrıca spermleri hasara uğratıp sperm sayısını azaltır. Sigara içen erkek bireylerde sigara içmeyenlere oranla çok daha düşük sperm sayısı bulunur.

Sigaranın Cilde Etkisi Nelerdir?

Sigara içmek, cilde ulaşabilecek oksijen miktarını azaltır, cildin yaşlanma sürecini hızlandırabilir. Cildi mat, solgun, sarımsı ve gri hale getirebilir. Sigara içmek cildi en az 10-20 yaş kadar yaşlandırır. Özellikle göz ve ağız çevresindeki kırışıklıkları 3 kat daha fazla yapar.

Sigara Kanser Yapar Mı?

Akciğer kanserinden dolayı ölen kişilerin %80’i sigara içen kişilerdir. Akciğer kanseri hem erkek hem de kadınlarda kanser ölümünün önde gelen nedenidir ve tedavisi son derece zordur. Sigara dumanında yaklaşık 7.000 kimyasal madde bulunur ve bunların yaklaşık 70’i doğrudan kansere neden olabilir. Akciğer kanserinin yanı sıra sigara içmek diğer kanser türlerinde de önemli bir risk faktörüdür. Sigaranın neden olduğu kanser türleri şunlardır;

 • Ağız, boğaz (farinks), yemek borusu ve gırtlak kanseri,
 • Boyun, böbrek, karaciğer, mesane, pankreas ve mide kanseri,
 • Kolon, rektum ve miyeloid lösemi
Sigarayı Bırakmanın Faydaları Nelerdir?
 • Sigarayı bırakmak kardiyovasküler riskleri azaltır. Sigarayı bıraktıktan sadece 10 ile 12 ay sonra, kalp krizi geçirme riskiniz hızla düşer. Kalp,15 yıl sonra, hiç sigara içmemiş biriyle aynıdır.
 • Sigarayı bıraktıktan sonraki 2 ile 5 yıl içerisinde felç riski içmeyenlerin oranına düşer.
 • Sigara bırakılırsa, ağız, boğaz, yemek borusu ve mesane kanseri riskleri 5 yıl içinde yarı yarıya düşer.
 • Sigarayı bıraktıktan 10 yıl sonra akciğer kanseri riski de yarı yarıya düşer.

 

 

 

 

 

 

Bir Yorum Bırak