SÜT PARASI NASIL ALINIR

Paylaş
 

Süt parası olarak bilinen fakat asıl adı emzirme ödeneği olan sosyal yardım ödeneğinin alınabilmesi artık çok kolay. Anne ve anne adayları için araştırmış olduğumuz bu konu sizlere rehber olacak nitelikte.

Süt parası nedir? Süt parası kimlere ödenir? Süt parası nasıl alınır? Süt parasını almak için nereye başvurulmalı? Memurlar süt parası alabilir mi? Hangi anneler süt parası alabilir? Süt parası dilekçesi nasıl olmalı? 2019 süt parası ne kadar? Tüm merak edilenler yazımızın devamında..

Öncelikle süt parası yeni doğum yapan annelere ödenen bir miktar yardım amaçlı sosyal yardım ödeneğidir. Sigortalı anneler yada sigortalı babaların çalışmayan eşlerine ödenir. İlk olarak 2008 yılında başlanan bu uygulama günümüze kadar gelmektedir. Her çocuk için sadece bir defaya mahsus ödenen süt parası yardımı, doğumdan sonra ilk 6 ay içinde ödenmektedir.

 

SÜT PARASINI KİMLER ALABİLİR

Süt parası yardımı alabilmek için aranan bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlerin oluşması durumunda hemen hemen her vatandaş süt parası yardımı alabilir. Peki kimler süt parası yardımı alabilir;

 • Sigortalı çalışan anneler,
 • Sigortalı çalışan babaların, çalışmayan eşleri (Resmi nikah şartı aranmaktadır),
 • Doğum gerçekleşmeden önceki bir yıl içerisinde en az 120 prim günü ödenen anne veya babalar,
 • Sigortalı çalışanlar, Bağ-Kur mensubu esnaflar, muhtarlar, çiftçiler ve şirket ortakları da süt parası yardımı alabilirler.

Yukarıda saydığımız kriterler uyuyorsa sizde süt parası yardımı alabilirsiniz. Bu ödenek doğumdan sonraki 6 ay içerisinde ödenmektedir.

         Ayrıca yeni doğum yapan annelere Doğum Parası adı altında yardım yapılmaktadır. Bebeğin İlk Çeyrek Altını Devletten sloganıyla başlayan bu uygulama hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayın.

 

DOĞUM PARASI YARDIMI 2019

 

SÜT PARASI YARDIMI BAŞVURU İŞLEMLERİ

Süt parası yardımı, emzirme ödeneği adıyla da anılmaktadır. Sigortalı annelere ödenen yada sigortalı çalışan babaların çalışmayan eşlerine ödenen bu yardım parası için her hangi bir yere başvuruda bulunmanıza gerek yok. Sistem yeni doğum yapmış anneleri yada sigortalı çalışan babaları tespit edip ödemeyi yapar. Fakat bazı durumlarda aksaklıklar yaşanmaktadır. Bu gibi durumlarda ikamet ettiğiniz bölgedeki sosyal güvenlik il müdürlüğüne giderek doğum raporuyla beraber talep dilekçesi vermeniz gerekmektedir.

 

SÜT PARASI BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR 2019

 • Doğum belgesi,
 • Süt parası Talep Formu
 • Evlilik cüzdanı fotokopisi
 • Sigortalı olan anne yada babanın son bir yıl içinde en az 120 gün prim ödendiğini gösteren vizite.

Bebek dünyaya geldikten sonra E-devlet üzerinden TC. kimlik numaranız ile şahıs ödemeleri sorgula kısmından adınıza süt parası yardımı yatmış mı sorgulayabilirsiniz. Eğer bir kaç hafta içinde ödeme gerçekleşmediyse yukarıda saymış olduğumuz evraklarla beraber Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne gidip bizzat başvuruda bulunmanızda fayda var.

 

SÜT PARASI YARDIMI NE KADAR 2019

İlk olarak 2008 yılında başlayan bu uygulama her yıl zamlanarak günümüze kadar gelmekte. Resmi nikahlı ve sigortalı annelere yada eşi çalışmayan sigortalı babalara ödenen emzirme ödeneği tutarı Ziraat Bankasından ödenmektedir. E-devlet sistemi üzerinden Tc. kimlik numaranızla sorguladığınız emzirme ödeneği tutarı görünüyorsa her hangi bir Ziraat bankasına giderek süt parası yardım tutarınızı alabilirsiniz. 2008 yılında 50 lirayla başlayan bu uygulama 2019 yılı süt parası yardımı 169 TL olarak ödenmektedir.

 

SÜT PARASI SORGULAMA 2019

 

E-DEVLET SÜT PARASI SORGULAMA

 TC ile Süt Parası Sorgulama mümkündür. Ayrıca PTT ve Ziraat Bankası’ndan süt parasının yatıp yatmadığını sorgulayabilirsiniz. Süt parasının ödenip ödenmediğini evinizde oturduğunuz yerden öğrenebilirsiniz. Sadece ihtiyacınız olan e-devlet şifrenizin olması. Eğer ödemeniz gerçekleşmediyse Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünden başvurunuzu tekrar gerçekleştirebilirsiniz.

Gelelim e-devlet üzerinden süt parası sorgulama işlemine. Öncelikle e-devlet sisteminize giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına girmeniz gerekli.  Ardından aşağılara doğru olan Şahıs Ödemeleri Sorgulama kısmından ödemenizin yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz. Sizler için aşağıya linkini eklemiş olduğumuz e-devlet sorgu ekranından sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-devlet Üzerinden Süt Parası Yardımı Sorgulama Ekranı 

SÜT PARASI NE KADAR SÜRE İLE ÖDENMEKTEDİR?

Süt parası dünyaya gelen her bir çocuk için sadece bir defaya mahsus ödenmektedir. Bu yardımın alınabilmesi için aranan kriterlerin uyması gerekmektedir. Bir yada bir kaçının oluşmadığı taktirde emzirme ödeneği adı altında ödenen bu parayı almaya hak kazanamazsınız.

 

SÜT PARASI İLE İLGİLİ SORU VE CEVAPLAR

Süt parasıyla ilgili aşağıda merak edilen soruları cevaplarıyla beraber verdik. Buradan aklınıza takılan soruların cevaplarını bulabilirsiniz yada yorum kısmına yazarak bize iletebilirsiniz.

 • Süt parası yardımı kaç ay sonra alınır? 

Süt parası bebeğin doğumundan itibaren 5 yıl içerisinde alınmalıdır. Alınmayan ödenekler zaman aşımına düşer.

 • Süt parası nedir? 

Yeni doğum yapan annelerin, maddi ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla devlet tarafından ödenen ödenektir.

 • Süt parası her çocuk için ödenir mi?

Süt parası dünyaya gelen her bebek için sadece bir defaya mahsus ödenir.

 • Süt parası yardımını nereden alabilirim?

Emzirme ödeneği Ziraat bankasından ödenmektedir. Her hangi bir Ziraat Bankasından bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Resmi nikah olmadan doğum yapan anneler süt parası alabilir mi?

Malesef resmi nikah olmadan doğum yapan annelere bu yardım yapılmamaktadır.

 • Geriye dönük süt parası yardımını alabilir miyim?

Evet geri dönük süt parası yardımını alabilirsiniz. Fakat bu süre en fazla 5 yılla sınırlıdır.  5 yılı geçen süreler için bu yardımı alamazsınız.  Ayrıca aranan kriterleri sağlamış olmanız gerekli.

 • Süt parası başvurusu nereye yapılır?

Her hangi bir yere başvurmanıza gerek yok. Siz doğum yaptığınızda sistem otomatik olarak bu işlemi yapmaktadır. Fakat bazı durumlarda aksaklık yaşanabiliyor. Bu gibi durumlarda ödemeniz yapılmadığı taktirde Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerinden başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Süt parası ne kadar? 

Devlet tarafından ödenen süt parası yardımı 2019 yılı için 169 TL’dir.

 • Süt parası kaç ay alınır?

Süt parası her bir çocuk için bir defa ödenir.

 • Süt parası ne zaman yatar?

Doğum gerçekleştikten ortalama 15 gün içinde yatmaktadır.

 • Süt parasını nereden sorgulayabilirim?

E-devlet üzerinden süt parası yardımının ödenip, ödenmediğini sorgulayıp öğrenebilirsiniz.

Bu yazı 243 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak