YENİ ÇİPLİ KİMLİK ÇIKARMA – YENİ KİMLİK BAŞVURU İŞLEMLERİ

Paylaş
 

      Yeni kimlik kartları bir diğer adıyla çipli kimlikler geçtiğimiz yıllarda onaylanan kanunlar kapsamında nüfus cüzdanlarının yerine getirildi. İlk olarak pilot il Kırıkkale’de uygulamaya alınan yeni kimlik kartları, yapılan anketler sayesinde alınan geri bildirimler sonucu geçtiğimiz 2017 yılı ocak ayından itibaren tüm ülke genelinde dağıtılmaya başlandı. Eski mavi ve pembe renkteki nüfus cüzdanları ise artık tarihe karışıyor ve yerini tek renk turkuaz olan yeni Tc. kimlik kartları alıyor. Taşınabilirliği ve güvenlik açısından daha kullanışlı olan kimlik kartları eskisini aratmayacak cinsten. Peki yeni çipli kimliklerimizi nasıl ve nereden temin edebiliriz? Yeni kimlik çıkarma şartları neler? Tamamı yazımızın devamında..

 

 • Yeni Kimlik Kartları Başvuruları Nereden ve Nasıl Yapılır ? 
 • Yeni Kimlik Çıkarma Randevu Alma
 • Yeni Çipli Kimlik Kartı Başvurusunda Gerekli Evraklar Neler?
 • Yeni Kimlik Kartları 2019 Yılı Ücretleri
 • Yeni Kimlik PIN İşlemleri
 • Yeni Kimlik Kartlarının Özellikleri

 

YENİ KİMLİK KARTI BAŞVURUSU NERELERDEN YAPILIR

Yeni kimlik kartı başvuru işlemleri nereden yapılır sorusunun cevabı ise tek adres nüfus müdürlüklerinden yapılmaktadır ve yeni kimlik başvuru süreci hakkında bir değişim uygulanmamıştır. İkamet ettiğiniz bölgedeki nüfus müdürlüklerinden başvuru yapabileceğiniz gibi başka bir il veya ilçedeki nüfus müdürlüklerinden de yeni çipli kimlik başvurusu yapabilirsiniz.

 • Eski nüfus cüzdanlarını yeni çipli kimlik kartıyla değiştirmek
 • Evlilik sonrası kimlik değiştirmek
 • Doğum sonrası yeni kimlik çıkarmak – Bebeklere yeni kimlik çıkarmak
 • Kayıp kimlik kartını yeniden çıkarmak

bu işlemlerin hepsi nüfus müdürlüklerinden yapılmaktadır.

 

YENİ KİMLİK KARTI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Yeni kimlik kartı başvuru işlemleri için öncelikle randevu almanız tavsiye edilir. Nüfus müdürlüklerindeki yaşanan yoğunluktan dolayı randevu almanız hem işleminizin daha kısa bir sürede bitmesini sağlayacaktır hemde uzun süren kuyruklardan kaçınmış olacaksınız. Randevusuz işlemde yapabilirsiniz fakat bu çok uzun süren bir işlem olacaktır bunu unutmayın. Çipli kimlik başvurusu için gerekli evrakları tamamladıktan sonra başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Randevu için iki seçenek bulunmaktadır. Bunlar ;

 •    Alo 199 Çağrı Hattından randevu,
 •   Online olarak Yeni Kimlik Randevu sisteminden

randevu alarak bu işlem tamamlanmış olur.

 

ALO 199 ÇAĞRI HATTI

Alo 199 çağrı hattı nüfus genel müdürlüğüne ait hem bilgi amaçlı hemde randevu ve randevu takibi yapabileceğiniz faydalı bir çağrı hattıdır.

Nüfus cüzdanlarını yeni kimlik kartıyla değiştirmek için nüfus müdürlüğüne gitmeden önce  randevu alabileceğimiz  Alo 199 çağrı hattı aynı zamanda merak edilen bütün sorulara da yanıt veriyor. Ayrıca Alo 199 internet üzerindende canlı destek hattı bulunmaktadır. Hafta içi mesai saatlerinde dilediğiniz sorulara buradanda canlı olarak anında cevap bulabilirsiniz.

 

 Alo 199 Çağrı Hattı Ücretli Mi  

Malesef bu çağrı hattı ücretli. Yalnızca 3 numaradan oluşan acil durumlarda aranabilecek numaralar ücretsizdir. Yeni kimlik randevusu için yada bilgi amaçlı aradığınızda Alo 199 çağrı hattının ücreti faturanıza yansıtılacaktır..

 

YENİ KİMLİK ÇIKARMA ONLİNE RANDEVU

Yeni kimlik çıkarma randevusunu internet üzerinden de alabilirsiniz. Alo 199 çağrı hattını tercih etmezseniz eğer randevu alabileceğiniz tek seçenek internet üzerinden olacaktır. Nüfus müdürlüğünün resmi randevu sayfasından bu işlemi yapabilirsiniz. Online olarak yeni kimlik randevusu almak için buraya tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu sayfa üzerinden ehliyet, pasaport randevusu da alabilirsiniz.

 

ALO 199 ÇAĞRI HATTI RANDEVU

YENİ KİMLİK ONLİNE RANDEVU REHBERİ

 

YENİ KİMLİK ÇIKARMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

Yeni kimlik çıkarmak için gerekli belgeleri tamamlamadan önce randevu almanızı tavsiye etmiyoruz. Gerekli evraklar konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli konu yeni kimlik için biyometrik fotoğraf nasıl olmalı konusudur. Biyometrik fotoğrafla ilgili detaylı bir şekilde anlatımımız bulunmaktadır. Buradan da yeni kimlik için biyometrik fotoğraf hakkında detayları öğrenebilirsiniz. Yeni kimlik için Gerekli evraklar listesine gelecek olursak;

1: Nüfus cüzdanı

Nüfus cüzdanı olmayanlar ehliyet, pasaport, uluslararası geçerli aile cüzdanı yada geçici kimlik belgesi yanlarında götürmeleri zorunludur.

2: Biyometrik fotoğraf  ( 1 Adet )

Son 6 ay içinde çekilmiş olmalı ve kesinlikle biyometrik fotoğraf olmalı. Normal vesikalık fotoğraf kabul edilmiyor. Fotoğrafçılara yeni kimlik için kullanacağınızı söylemelisiniz. Birçok kişi bu işlemi daha önce yaptığından fotoğrafçılar biyometrik fotoğraf boyutlarının nasıl olması gerektiğini biliyorlar.

3: Yeni Kimlik Harç Ücretinin ödendiğine dair makbuz.

Yeni kimlik kartı için belirlenen harç ücretinin anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödenip makbuzunun da yanınızda olması gerekli. Başvuru esnasında bu 3 evrak eksiksiz yanınızda olmalıdır.

 

NOT: 15 yaşını doldurmuş bireyler kimlik kartı başvurularını bizzat kendileri yapmaları gerekli.

Zaman kaybı yaşanmaması açısından ve randevunuzun yanmaması için gerekli evraklarınızın eksiksiz olduğundan emin olun. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi biyometrik fotoğrafa dikkat etmeniz yeterli. Evraklarınızdan biri dahi eksik yada yanlış olursa randevunuz iptal olur ve işleminiz gerçekleştirilemez. Buda size zaman kaybı yaşamanıza sebep olur ve daha çok uğraş yaşatmış olur. Size tavsiyemiz bu sebepten dolayı randevu gününüz gelmeden günler önce yeni çipli kimlik için gerekli evraklar listenizi tamamlamanız yönünde.

 

BİOMETRİK FOTOĞRAF NEDİR, NASIL OLMALI

2019 YENİ KİMLİK KARTLARI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

 

YENİ KİMLİK ÇIKARMA ÜCRETİ 2019

Yeni kimlik çıkarma ücreti 2019 yılı için açıklandı. Açıklandığında sitemizden yayınlayacağız. 2019 yılı hakkında internette dolaşan bir çok yalan haber var denebilir. Bu bilgilerin çoğu asılsız ve yanlış bilgilerdir.  2023 yılına kadar dağıtılması planlanan yeni kimlik kartlarının ücretleri muhtemelen her yıl artış gösterecektir. Bu artıştan etkilenmemek için bir an önce yeni kimliklerinizi almanızda fayda var. 2019 yılı için ödenmesi gereken yeni kimlik ücretleri aşağıda belirtilmiştir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için ve yeni kimlik ücretlerinin nereye yatırılması gerektiğini öğrenmek için aşağıdaki linki takip edin.

2019 yeni çipli kimlik ücreti : 22,50 TL

2019 Kayıp kimlik çıkarma ücreti : 45,00 TL

2019 Yeni Doğan Bebek İçin Kimlik Çıkarma: Ücretsiz

 

2019 yılı için belirlenen tutarlar bu şekildedir. Önümüzdeki sene fiyat artışından etkilenmemek için bu yıl içerisinde başvurunuzu tamamlayın.


YENİ KİMLİK ÜCRETLERİ 2019

YENİ ÇİPLİ KİMLİK ÜCRETLERİ İÇİN ANLAŞMALI BANKALAR

 

NOT:  Yeni kimlik ücretlerini sadece anlaşmalı bankalara ödeyebilirsiniz.

 

YENİ KİMLİK PİN İŞLEMLERİ 2019

Yeni Çipli kimlik kartlarındaki pin ile ne yapılacağını bir çok insan bilmiyor. Kimlik kartlarındaki bu şifre tamamen güvenlik amaçlı bulunmaktadır. Aynı kredi kartlarında olduğu gibi TC. kimlik kartları da şifreli ve  güvenlik açısından bu şifreleri kimseyle paylaşmamanız gerekiyor. Sahtekarcılık ve dolandırıcılığın imkansız hale getirildiği yeni kimlikler sayesinde güvenlik unsuru en üst seviyede tutulmuştur.

Kimlik kartların üzerindeki çip sayesinde kişisel verilerimizin elektronik ortamda kayıt altında olması ve pin sayesinde güvenli bir şekilde saklanmasını sağlıyor. Bu sayede yeni kimliklerin taklidi ve kopyalanma işlemleri mümkün olmadığı görülüyor. Tek dikkat edilmesi gereken kapalı zarf içerisinde gelen yeni kimlik kartı pin kodunu kimseyle paylaşmamak ve nüfus müdürlüklerindeki kiosklardan bir an evvel pin kodunu değiştirmek olacak.

Kişisel verilerin depolandığı yeni çipli kimlik kartlarındaki bilgiler sayesinde yakın zamanda bir çok işlemi zahmetsiz bir şekilde sadece kimliklerimizle yapıyor olacağız. Kimliklerin sadece kişiye özel olduğu gibi pin numarasıda her kart için ayrıdır. Bu bilgileri kimseyle paylaşmayın ve kaybetmemeye önem gösterin.

Yeni çipli kimlik pin kodu nereden alınır? Tc. kimlik kartı pin şifre işlemleri nasıl yapılır? Pin değiştirme işlemlerinde nelere dikkat etmeniz gerekiyor.Tüm detaylar ve öğrenmeniz gereken her şey aşağıdaki yazımızda.

 

YENİ KİMLİK PİN İŞLEMLERİ

ŞİFRE DEĞİŞİKLİĞİ HAKKINDA HER ŞEY

 

YENİ KİMLİK KARTINIZI TESLİM SÜRECİNDE TAKİP EDİN

Dikkat edilmesi gereken hususlardan bir diğeri de budur. Başvuru süreci bittikten sonra TC. kimlik kartımızın elimize ulaşma süresi (zaman zaman değişiklik gösterebilir) boyunca adım adım takip edebilirsiniz. Kimlik kartları Ptt kargo aracılığı ile teslim edilmektedir ve sadece Ankara’da özel bir birimde basımı yapılmaktadır.

Başvuru işlemi biter bitmez basım haneye bilgilerimiz ulaşır ve yeni çipli kimlik kartımız basılması için sıraya alınır. Basım işlemi tamamlanan kimlikler Ptt kargoya teslim edilir ve başvuru esnasında belirtmiş olduğunuz adresinize doğru yola çıkar.

İleri düzey güvenlik önlemi alınan bu yeni kimlikleri nasıl takip edebiliriz sorusunun cevabı ise 2 şekilde yapılmaktadır. ilki randevu aldığımız nüfus genel müdürlüğünün resmi sayfasından Randevu Durumunu Görüntüle sekmesinden yapılabilir. İkincisi ise çipli kimlik kartı teslim aşamasında iken Ptt kargonun kargo takip bölümünden yapılmaktadır. Fakat bunun için öncelikle gönderi takip numarasına ihtiyaç vardır. Gönderi takip numarası girerek kimlik kartınızın nerede olduğunu takip edebilirsiniz.

 

YENİ KİMLİK KARTLARININ ÖZELLİKLERİ

Yeni kimlik kartlarının özellikleri sayesinde bir çok değişikliği de beraberinde getiriyor. Hem güvenlik açısından son derece ileri düzeyde olan, kullanım açısından da gayet kullanışlı olan ve bankamatik kartını andıran yeni TC. kimlik kartlarının özellikleri bir hayli fazla görülüyor. İleri ki zamanlarda bu özelliklere yenileri de eklenecek ve kullanım alanı dahada genişleyecek.

 • Yeni Kimlik kartlarında kişiye ait bilgiler çipler üzerinde güvenli bir biçimde saklı tutulabiliyor. Bu güvenlik sayesinde yetkisiz hiç kimse kartta bulunan bilgilere erişemez. Veriler üzerinde hiçbir oynama da bulunamaz.
 • T.C. Kimlik Kartlarının kopya edilmesi mümkün değildir. Dolayısı ile Nüfus Cüzdanlarının kolay taklit edilmesinden meydana gelen mağduriyetlerin önüne geçilecektir.
 • Bu kartların kullanım ömrü 10 senedir. 
 • Nüfus Cüzdanlarının boyutlarından farklı olarak yeni kartlar banka kartı boyutlarında üretilmiştir.
 • Mavi rengin erkeği, pembe rengin kadını simgelediği renk ayrımı ortadan kalmış, tüm kartlarda turkuaz rengi kullanılmıştır.
 • Vizesiz seyahat anlaşması olan ülkeler için pasaportsuz yolculuk imkanı tanımaktadır.
 • Uluslararası bir standarda uygun üretilen bu kartlar ICAO 9303, ISO/IEC 7810, ISO/IEC 7816 ve ISO/IEC 14443-A standartlarını desteklemektedir.
 • Milli yonga ve milli iletişim sistemlerine sahip olduğundan artık daha da güvenlidir.
 • Çeşitli nüfus bilgileri nüfus cüzdanlarında olduğu gibi kartın ön ve arka yüzünde yer almaktadır. Ancak çipler içinde gizli tutulan bir çok biyometrik bilgi mevcuttur.
 • Akıllı kart şeklinde tasarlanmıştır. PIN ve Kriptografik anahtarlar, kartta bulunan elektronik verilerin emniyetini sağlar.

Yeni kimlik kartı özellikleriyle ilgili şimdilik sayabileceklerimiz bu kadar. Eski nüfus cüzdanlarının yerini aratmayacak olan kimlik kartlarının en belirgin özelliği güvenlik unsuruna verilen önem oldu.

 

TC. KİMLİK KARTLARININ ÖZELLİKLERİ

 

Hangi Biyometrik Veriler Alınıyor

Biyometrik veri, bireyin ölçülebilir fiziksel ve davranışsal özelliklerini tanıyarak kimlik saptamak üzere geliştirilmiş otomatik sistemler için kullanılan bir terim anlamına gelir. Özetle, biyometri kişinin ölçülebilir biyolojik izlerini ifade etmektedir.

Yeni kimlik başvuru esnasında kişinin bazı biyometrik veriler alınır ve bunlar hem çipli kimlik kartlarında saklanır hemde elektronik ortamda verilerin saklanması sağlanır. Yeni kimlik için alınan biyometrik veriler ise;

 • Parmak izi
 • Parmak damar izi
 • El ayası ( avuç iç ) damar izi alınır.

Bu verilerin alınması için kişinin en az 15 yaşında olması gerekiyor.

 

GEÇİCİ KİMLİK BELGESİ 

    Geçici kimlik belgesini, Tc. Kimlik başvurusunda bulunduğunuzda kartınız gelene kadar yanınızda bulunması için talepte  bulunun. Yeni kimlik kartları 1 ile 3 hafta arası gibi teslim tarihi ön görülmektedir. Bu süreç boyunca kimliksiz kalmamak adına nüfus müdürlüklerinde başvuru esnasında geçici kimlik istediğinizi belirtiniz.

 

GEÇİCİ KİMLİK BELGESİ HAKKINDA TÜM DETAYLAR 

 

YENİ KİMLİK GEÇERLİLİK SÜRESİ

     Yeni kimlik kartlarının geçerlilik süresi 10 yıl olarak belirlenmiş ve her 10 yılda bir tekrar yenilenmesi gerekmektedir. Bu hem güvenlik açısından hemde kişisel verilerimizin yenilenmesi bakımından uygulanmaktadır. Malesef ki her 10 yılda bir tekrar kimlik başvuru işlemlerini yeniden yapmak zorundayız. Nüfus cüzdanlarının geçerlilik tarihi ise 2023 olarak öngörülmüş ve bu tarihe kadar nüfus cüzdanlarınızı yeni çipli kimlik kartlarıyla değiştirmeniz gerekiyor.

YENİ KİMLİK ÇIKARMA SÜRESİ NE ZAMANA KADAR?

Yeni kimlik çıkarmak için en son başvuru tarihi 31.12.2023 olarak öngörülüyor. Bu tarihten önce yeni kimlik çıkarma işlemlerini tamamlamanız herhangi uygulanacak bir cezadan kurtulmanıza olanak sağlar.

 

YENİ ÇİPLİ KİMLİK İLE UKRAYNA’YA VİZESİZ SEYAHAT EDEBİLİRSİNİZ.

 

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞMA SAATLERİ 2019

 

İl ve İlçe Nüfus Müdürlükleri Çalışma Saatleri; 

Haftaiçi : 08:30 – 12:30 / 13:30 – 16:30 ‘dur. 

Haftasonu : Kapalıdır. 

Nüfus Müdürlüğü Cumartesi Açık mı ?

Aşırı yoğunluk olan İl ve İlçelerde Geçici Çalışma Saatleri ise; 

Haftaiçi : 08:30 – 12:30 / 13:30 – 19:00

Haftasonu : 08:30 -12:30 / 13:30 – 17:00 ‘ dir.

 

Bu yazı 848 kere okundu.
 • Site Yorum

2 adet yorum var.

 1. Cihan dedi ki:

  Çipli kimlik kredi kartı yerine geçer mi

  • Onur Güler dedi ki:

   Merhaba Cihan Bey,
   Yeni çipli kimlik kartları Kredi kartı özelliği taşımıyor. Gelecekte kredi kartı olarak kullanılabilir. Ancak bunun için köklü bir çalışma ve birçok banka ile yapılacak antlaşma gereklidir. Şimdilik kredi kartı olarak kullanamazsınız.

Bir yorum bırak