YURTDIŞI ÇIKIŞ YASAĞI SORGULAMA 2019

Paylaş
 

YURTDIŞI ÇIKIŞ YASAĞI NEDİR?

Herhangi bir sebeple Sulh Ceza Mahkemesinde yargılanmakta olan, ceza alma riski olan veya hukuki süreci devam eden kişilerin ülkeden kaçma girişimlerini engellemek amacıyla Sulh Ceza Hakimi tarafından verilen kararla kişinin yurtdışı seyahatine getirilen yasağa yurtdışı çıkış yasağı denir.

Yurtdışı Çıkış Yasağı Neden ve Kimlere Konur?

Bu yasağın getirilmesindeki asıl amaç suç işleyen kişilerin yurtdışına kaçarak ortadan kaybolmasını önlemektir. Suç işleyip alacağı cezadan korkan ve çaresiz bir sürece giren kişiler çareyi yurtdışına kaçmakta aramaktadırlar. Sulh ceza hakimi ise bu yasakla birlikte kişinin yasal yollarla yurtdışına çıkmasına engel olmak için adli kontrol şartını yerine getirmiş olur.

Yurtdışı Çıkış Yasağı Sorgulama Nasıl Yapılır 2019?

Kişi kendisi için yurtdışı çıkış yasağı olup olmadığını merak ediyorsa sorgulama 2 yöntemle yapılabilir;

  • Birinci yöntem E-Devlet üzerinden yapılacak sorgulamadır. Linke tıklayın; https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-yurda-giriscikis-belge-sorgulama
  • İkinci yöntem ise İl veya İlçe Emniyet Genel Müdürlüğüne gidip hakkınızda yetkili mahkeme tarafından verilen kararname raporunu istemeniz ve herhangi bir yurtdışı çıkış yasağı olup olmadığını incelemenizdir.

E-Devletten Yurtdışı Çıkış Yasağı Sorgulama 2019

  • E-Devlet sistemine şifremiz ile giriş yapıyoruz.
  • Hizmetler bölümünden Emniyet Genel Müdülüğü ‘nü seçiyoruz.
  • Yurda Giriş/Çıkış Belge Sorgulama seçeneğine tıklayarak sonuca ulaşıyoruz.

Yurtdışı Çıkış Yasağına Nasıl İtiraz Edilir ve Nasıl Kaldırılır?

Üzerindeki yurtdışı çıkış yasağının kaldırılmasını talep eden kişiler kendisi ya da avukatı vasıtası ile bir itiraz dilekçesi yazarak zabıt kâtibine teslim etmek zorundadırlar. Kişi bu başvuruyu karar verildiği andan itibaren 7 gün içerisinde yapmalıdır. 7 gün içerisinde karara itiraz etmeyenler bir daha bu karara itiraz edemezler. Dilekçe verildikten sonra Cumhuriyet Savcısı itirazı yetkili Sulh Ceza Hakimine bildirir. Hakim 5 gün içerisinde kararı açıklamak hükmündedir. Hakim hakkınızda yurtdışına kaçış riski görmediği takdirde yasağı kaldıracaktır.

Vergi Borcu Olanlar Yurtdışına Çıkabilir Mi 2019?

5982. sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda 12 Eylül 2010 yılında yapılan değişiklik ile birlikte vergi borcu olan mükelleflerin yurtdışı seyahat engeli kaldırılmıştır. Bu sebeple geçmiş yıllarda yurtdışı çıkış yasağı almış kişiler gönül rahatlığı ile yurtdışına çıkabilirler.

Askerlik Vazifesini Yapmamış Olanlar Yurtdışına Çıkabilir Mi?

5982. sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda 12 Eylül 2010 yılında yapılan değişiklik ile birlikte zorunlu askerlik hizmetini yerine getirmemiş, tecili olmayan kişiler içinde yurtdışı seyahat engellemesi kaldırılmıştır. Bu kişiler gönül rahatlığı ile yurtdışına çıkabilirler. Yurtdışı çıkış yasağı suç unsuru teşkil eden davaları halihazırda süren kişiler içindir.

Askerlik Görevi Sonrası Yurtdışı Çıkış Yasağı Olanlar

Askerlik vazifesini muhabereci veya stingercı olarak yapan vatandaşlarımızın mağduriyeti ortadan kaldırıldı. Yenilenen kanunla birlikte suç unsuru taşımayan herkes Seyahat ve Hürriyet Özgürlüğü kapsamında yurtdışı seyahatine sorunsuz çıkabilecek.

Yurtdışı Çıkış Yasağı Ne Kadar Sürede Biter?

Normal şartlarda karar sonrası 7 gün içerisinde itiraz dilekçesi verildikten sonra Hakim 5 gün içerisinde kararını vermek zorundadır. Bu sürecin olmadığını 7 gün içerisinde başvuruyu kaçırdığımızı düşünürsek adli soruşturma süresince veya devamında 1 yıl süreyle yurtdışı yasağı devam edebilir.

 

 

 

Bu yazı 129 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak